ПРЕГОВОРИ У ЋОРСОКАКУ: Румунској владајућој коалицији прети раскол
ПРЕГОВОРИ између партнера у владајућој румунској коалицији нису успели да доведу до договора о подршци либералном премијеру Флорину Читуу.
Фото: Јутјуб/Принтскрин
Мањински партнери у коалицији настоје, наиме, да оборе премијера тражећи да се гласа о поверењу Читуу, при чему тај предлог подржавају и ултранационалисти, преноси Ројтерс.
Раскол унутар центристичке коалиције састављене од три партије, укључујући групацију етничких Мађара и мањинску партију УСР-Плус, могао би да угрози амбициозну агенду владе чији је циљ да смањи садашњи буџетски и трговински дефицит Румуније.
- Ми се надамо да ћемо имати новог премијера како би наша коалиција могла да напредује, али без Флорина Читуа - изјавио је лидер партије УСР Дан Барна, додајући да су изгубили поверење у њега.
Коалиција заједнички контролише 56 одсто парламента. Барна је додао да је његова партија скупила 123 потписа за гласање о поверењу премијеру, уз помоћ националистичке странке АУР, након што је министар правде из редова те странке смењен пошто се успротивио плану за финансирање развоја локалне инфратструктуре.
Да би прошао предлог о гласању о поверењу премијеру потребно је да добије најмање 234 гласа, при чему је потребно да га подржи највећи број посланика левичарске опозиције Социјалдемократа. Они, међутим, нису експлицитно навели како ће гласати.
Читу је раније данас позвао своје партнере да остану јединствени како би могли да обнове економију после пандемије корона вируса, упркос сукобу због смене министра правде и другим политичким несугласицама.
Препоручујемо
ХАОС НА НЕБУ ИЗНАД РУМУНИЈЕ: Руски Су-24 изненадио Британце, "Тајфун" хитно полетео
17. 08. 2021. у 20:17
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)