ЗБОГ ЛАКИРАНИХ НОКТИЈУ ИМ СЕКЛИ ПРСТЕ: Ово су 29 забрана које су талибани наметнули женама у Аванистану када су прошли пут били на власти

Novosti online

21. 08. 2021. у 23:55

НАКОН повратка талибана на власт у Авганистану после 20 година у фокусу светске јавности је Шеријатски закон, начин на који се он примењује, а нарочито шта он значи за жене и девојчице.

ЗБОГ ЛАКИРАНИХ НОКТИЈУ ИМ СЕКЛИ ПРСТЕ: Ово су 29 забрана које су талибани наметнули женама у Аванистану када су прошли пут били на власти

Фото:Танјуг/АП Пхото

Након освајања Авганистана јавности се обратио портпарол талибана Забихулах Муџахид који се посебно осврнуо на права жена и поручио да ће "оне имати сва права у оквиру Шеријата".

- Гарантујемо сва права жена у склопу Шеријатског закона. Жене могу да раде у образовању и здравству. Ако је међународна заједница забринута, нека знају да ће наше жене имати сва права у оквиру Шеријата. Наше жене су муслиманке и морају да поштују Шеријатски закон - рекао је Забихулах.

Док цео свет жали над судбином авганистанског народа којем предвиђају повратак у мрачно доба шетијатке диктатуре, представници талибана последњих дана зову жене да се придруже њиховој будућој влади. Ипак, многи су скептични према овој драстичној промени и сматрају да је Авганистан доласком талибана ипак постао екстремно опасно место за жене.

Иако још није познато које ће слободе бити одузете авганистанским женама у будућем поретку, када су талибани прошли пут били на власти (1996. до 2001. године) оне су трпеле нехуману репресију. Револуционарно удружење жена Авганистана (РАВА) објавило је листу правила која "нуди само кратак увид у пако у којем су Авганистанке биле присиљене да живе под талибанима".

У овом извештају оне наводе следеће: "Талибани се према женама понашају горе него према животињама. Док је противзаконито да се птице држе у кавезима, авганистанске жене биле су заробљене унутар зидова своје куће. Жене немају значаја у очима талибана, осим ако се не баве рађањем деце, задовољавањем мушких сексуалних потреба или исцрпљујућим кућним пословима“.

Ово је списак 29 правила које су талибани наметнули када су прошли пут владали:

  •  Потпуна забрана рада ван куће. У неким кабулским болницама могло је да ради само неколико женских лекара и медицинских сестара. Али све друге професије биле су резервисане за мушкарце.
  •  Потпуна забрана активности за жене изван куће, осим ако их не прати махрам, блиски мушки рођак, попут оца, брата или мужа.
  • Забрана пословања са мушким трговцима.
  •  Жене нису смели да лече мушки лекари.
  •  Женама је забрањено школовање у школама, универзитетима или било којој другој образовној установи.
  •  Жене су морале да носе бурке, дугачке велове који их прекривају од главе до пете.
  •  Жене које нису одевене према талибанским правилима или које немају пратњу махрама биле су бичеване, тучене и вређане.
  •  Ако им глежњеви нису били покривени, биле су кажњене ударцима у јавности.
  •  Јавно каменовање била је казна за жене оптужене за сексуалне односе ван брака.
  •  Забрањена је употреба козметике. Многим женама са лакираним ноктима су одсечени прсти.
  • Жене нису смеле да говоре или се рукују са мушкарцима осим махрама.
  • Жене нису смеле гласно да се смеју.
  •  Жене нису смеле да носе потпетице, јер мушкарац не би требало да чује женске кораке.
  • Жене нису смеле да путују таксијем без махрама.
  • Женама је забрањено да присуствују на радију, телевизији или јавним скуповима било које врсте.
  •  Женама је забрањено да се баве спортом или уђу у спортски центар или клуб.
  • Женама је забрањено да возе бицикл или мотор, чак и са својим махрамама.
  • Жене нису смеле да носе одећу јарких боја, односно, како су то талибани називали, "сексуално привлачне боје".
  •  Женама је забрањено окупљање у свечаним приликама као што је Бајрам или у рекреативне сврхе.
  • Женама је забрањено да перу веш на реци или на јавним местима.
  •  Промењени су називи свих места коај су укључивала реч "жене". На пример, "женски врт“ је преименован у "пролећни врт“.
  •  Жене нису смеле да се појављују на балконима својих кућа.
  • Обавезно је било фарбање свих прозора, тако да жене нису могле да виде ван својих кућа.
  •  Кројачима је забрањено да узимају женске мере или шију женску одећу.
  • Женама је забрањена употреба јавних тоалета.
  • Жене и мушкарци нису смели да путују истим аутобусом.
  •  Жене нису смеле да носе панталоне, чак ни испод бурке.
  • Забрањено је фотографисање или снимање жена.
  • Забрањено је штампање фотографија жена у новинама или књигама
  • Фото: ЕПА

    Како функционише Шеријат

    Као и сваки правни систем, Шеријат је сложен и његова пракса се у потпуности ослања на квалитет и обуку стручњака. Исламски правници издају смернице и пресуде, а смернице које се сматрају формално правним решењима зову се фетве.

    Према тумачењу ББЦ-а, постоји пет различитих школа шеријатског права, а доктрине се разликују по томе колико се дословно тумаче текстови из којих произлази шеријатско право.

    Шеријатско право је исламски правни систем који делује и као темељни верски морални кодекс ислама и као правила која се примењују на сва подручја живота, укључујући верске обавезе, свакодневне рутине и лична уверења.

    Све радње су категоризоване као обавезне, препоручене, допуштене или недозвољене, а начин на који се примењује Шеријатски закон унутар друштва разликује се од државе до државе.

    Према Шеријату, злочини се деле у три категорије: најмање тешки (тазир), за које казна зависи од одлуке Суда, они за које се починитељи кажњавају истим оним што је претрпела њихова жртва и најтежи прекршаји (худуд) који се сматрају злочинима против Бога.

    Прељуба, лажна оптужба за незаконит полни однос, конзумирање алкохола, крађа и пљачка спадају у најтеже прекршаје, што значи да се починитељи могу бичевати, каменовати, протерати или погубити.

    За такве злочине предвиђена казна укључује и ампутацију дела тела. Талибани следе екстремну верзију Шеријата у којој се практикују јавна погубљења и ампутације делова тела, забрану слушања музике, гледања телевизије и премлаћивање мушкараца који се нису молили пет пута дневно или су бријали браду.

    За дела против друге особе, од убиства до напада, кажњава се одмаздом, при чему се према починитељу поступа исто као и према жртви, пише у енциклопедији Британика. Ова врста казненог дела сматра се грађанским прекршајем, а не криминалом у техничком смислу, будући да држава нема право да покрене казнени поступак, већ само жртва или породица жртве.

    За неколицину конкретних злочина казна зна да буде фиксна: смрт за напуштање ислама, ампутација руке за крађу, те шаке и ноге за разбојништво, смрт каменовањем за ванбрачне сексуалне односе када је починитељ ожењен, 100 удараца бичем кад је починитељ неожењен и 80 удараца бичем за недоказану оптужбу о нечедности и за конзумирање алкохола.

    Колико се строго тумачи и поштује Шеријатско право, делимично или у целости, разликује се од земље до земље и зависи од надлежне владе.

    Неке земље су одлучиле да усвоје неколико аспеката шеријатског права у комбинацији са системима европског стила, док га друге, укључујући Саудијску Арабију, Катар и Иран, много радикалније следе.

    (Блиц)

    Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

    Pratite vesti prema vašim interesovanjima

    Novosti Google News
    САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

    САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

    ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

    29. 04. 2024. у 07:00

    Коментари (0)

    Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве