ЗАЈЕДНИЧКА ИЗЈАВА ПУТИНА И БАЈДЕНА: Важна ствар око које су се усагласили руски и амерички председник
НАКОН разговара у Женеви, председници Русије и САД, Владимир Путин и Џо Бајден дали су заједничку изјаву посвећену питањима стратешке стабилности. Лидери су истакли да никада не сме доћи до нуклеарног рата, као и да у њему не би било победника.
Фото: ЕПА
- Русија и Сједињене Америчке Државе показале су да су чак и у време напетости у стању да напредују у остваривању заједничких циљева како би се осигурала предвидљивост у стратешкој сфери, смањили ризици оружаних сукоба и претње нуклеарним ратом - наводи се у документу.
Као пример таквог приступа наводи се недавно продужење уговора о Споразума о офанзивном стратешком наоружању (СТАРТ 3).
- Данас поново потврђујемо приврженост принципу према којем у нуклеарном рату не може бити победника, као и да он никада не сме да се покрене - саопштено је у заједничкој изјави.
Лидери Русије и САД најавили су покретање комплексног дијалога о стратешкој стабилности, који би требало да постави темеље будуће контроле наоружања.
Подсетимо, самит председника Русије Владимира Путина и америчког лидера Џозефа Бајдена у Женеви је завршен. Путин је на конференцији за новинаре рекао да су преговори били добри и да је постигнут договор о враћању амбасадора.
Укупно су преговори трајали четири и по сата, укључујући и паузу између првог и другог дела.
Иначе, први део састанка у ужем формату у којем су поред председника присуствовали шеф руске дипломатије Сергеј Лавров и амерички државни секретар Ентони Блинкен је завршен након два сата, након чега је одржан и други део састанка у ширем формату, који је трајао један и по сат.
(Спутњик)
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)