НИШТА ОД Ф-16: Хрватска одустала од набавке ратних авиона
ЗБОГ кризе проузроковане короном и земљотресом у Загребу и на Банији Хрватска неће моћи да реализује куповину борбених авиона како је било планирано.
Фото: Boris Roessler/dpa via AP, file
То значи да ће тек у мају бити донета одлука који ће авиони бити купљени, а потписивање уговора може се очекивати до краја године.
Било је предвиђено да се одмах на почетку године донесе одлука иде ли се у куповину америчких авиона Ф-16 или француског Рафала, а одгађање склапања посла довешће и до кашњење у испоруци. Зато ће две године, након што 2024. садашњи МиГ-ови оду у пензију, борбени авиони неке суседне земље чувати хрватско небо.
И Америка и Француска не могу авионе испоручити одмах, без обзира што Французи нуде коришћене.
Предстоји и дуготрајно преговарање које може да траје месецима о цени и условима куповине, јер је у хрватском буџету све мање новца, а чекају је велика улагања у обнову земље након земљотреса. Сигурно је само то да ће све знатно каснити и да ће се ићи на решење које ће моћи финансијски да се испратити.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!
ИРАН је данас упозорио Бугарску да не дозволи Сједињеним Америчким Државама коришћење своје територије за војне операције против Техерана, након што је бугарска влада најавила да ће тражити одобрење парламента за размештање америчких авиона за допуну горива у тој земљи.
21. 07. 2026. у 18:37
НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!
ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.
17. 07. 2026. у 12:51
ДЕЧАК ЈЕО КОБАСИЦУ И УМРО: "Кад би знали шта крпељ може..." Први смртни случај у свету
РЕЧ је о првом познатом смртном случају на свету узрокованом овом алергијом.
23. 07. 2026. у 07:19 >> 23:04
Коментари (1)