КАКАЊ: Капела на српском православном гробљу поново на мети вандала
КАПЕЛА на српском православном гробљу Караула код Какња поново се нашла на мети вандала, који су разбили два стакла на објекту и ушли унутра, рекао је свештеник Драгиша Цвјетковић.
Foto: Printskrin
Свештеник је напоменуо да је ово пети пут да се догодио напад на неки православним објекат у посљедњих неколико месеци, те да су припадници Полицијске станице Какањ изашли на лице места и извршили увиђај којим је утврђено да ништа није украдено.
Подсетио је да је проваљено у капелу на Крстима на Мошћаници, каменована капела на Пландишту у Какњу, проваљено у капелу на Видуши изнад Биљешева, разбијено стакло на капели Караула, а у периоду од 12. до 24. јула поново је разбијено стакло и овај пут је био и упад у унутрашњост.
Свештеник Цвјетковић је напоменуо да је капела на гробљу Караула девастирана током рата, а потпуно је обновљена 2019. године захваљујући прилозима избеглих парохијана из Аустралије, дијаспоре и отаџбине, те да је од тада место молитвених окупљања.
Он је додао да су од 2017. до 2025. године капела и гробље на Караули пет пута били мета вандалских напада.
Цвјетковић је навео да је 2017, након обнове неколико надгробних споменика, шест њих оштећено, санацију је са 5.500 КМ финансирала општина Какањ.
Током прве провале 2021. године украдени су намештај, кандило и икона, а штета је износила око 500 КМ. Набавку новог инвентара такође је финансирала локална управа, рекао је свештеник, те додао да је у марту 2024. године била још једна провала, а у мају 2025. године разбијено стакло на прозору капеле.
Свештеник Драгиша Цвјетковић се нада да ће починиоци бити пронађени и санкционисани.
(СРНА)
Препоручујемо
РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Масовна разарања на југу Либана; Иран поново прети (ВИДЕО)
14. 04. 2026. у 07:24 >> 09:59
"РУСИ, ИДИТЕ КУЋИ!" Језива политичка порука са трга у Будимпешти, Мађар већ почео да ради по налогу Брисела (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ политички заокрет у Мађарској најавио је лидер опозиционе Тисе Петар Мађар, који је после изборне победе поручио да земљу чека обнова пуног учешћа у Европској унији и НАТО, миран пренос власти и озбиљно преуређење државног врха.
13. 04. 2026. у 07:27
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ТРАГАЧ ИЗ "ПОТЕРЕ" СЕ СРУШИО НА ПОД УСРЕД ЕМИСИЈЕ: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)