БУРНО У ХРВАТСКОЈ: Опозиција позива ХДЗ да покрене опозив Милановића, ако је прекршио Устав
ВЛАДАЈУЋИ ХДЗ је за збрку око Закона о изборним јединицама оптужио председника државе Зорана Милановића, а опозиција их позива да покрену опозив шефа државе ако сматрају да није поступио у складу са Уставом.
Фото Танјуг
- Ако ХДЗ сматра да је председник на било који начин противуставно поступао, могу покренути поступак његовог опозива. Ово је можда највећи институционални скандал у овом сазиву Сабора и, ако се неко ухватио у мишоловку, онда је то ХДЗ - поручила је данас посланица опозиционог Моста Марија Селак Распудић.
Она је на тај начин одговорила ХДЗ-овцима који за процедурални пропуст око Закона о изборним јединицама оптужују председника Зорана Милановића.
Закон о изборним јединицама је у сабору усвојен 28. септембра са роком важења од 1. октобра. Међутим, Милановић, који за потписивање закона има уставни рок од осам дана, потписао га је тек 3. октобра, а сутрадан је објављен у Народним новинама.
У складу са хрватским Уставном закони се не могу примењивати ретроактивно, па је ХДЗ оптужио Милановића да је кашњењем у потписивању ишао на руку опозицији, а против владајућих и владе.
С обзиром на то да потписани закон не важи, Влада ће морати поново да га стави у парламентарну процедуру.
- Реч је о марифетлуку владајућих. Догодио им се превид, нису направили како треба и зато сада овај Закон иде на поправни. То је можда и добро да се та тема задржи у етеру јер је Владин Закон о изборним јединицама стварно катастрофа - рекао је посланик Домагој Хајдуковић из Клуба Социјалдемократа.
Шеф Суверениста Маријан Павличек, такође, одговорност за ову мини уставну кризу види у ХДЗ и владајућој већини.
- То је резултат њихове бахатости и шлампавости јер очито сматрају да се могу понашати као да су у својој кући и да могу радити како хоће. У овој држави ипак постоје процедуре, правила и Устав којег сви треба да се придржавати. Нисам фан председника државе, али морам рећи да он није на даљински управљач ХДЗ-а и Закон је потписао у складу с Уставом - рекао је Павличек, пренели су хрватски медији.
И он је поручио ХДЗ-у да покрену опозив Милановића ако сматрају да није поступио у складу с Уставом.
- Али то неће направити јер знају да је председник одрадио своју уставноправну дужност - рекао је Павличек.
БОНУС ВИДЕО: МОНСТРУОЗНА ИЗЈАВА КОЈА ЈЕ СВИМА ПРОМАКЛА: Шта Недељков каже о трагедијама у Рибникару и Младеновцу
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)