Ф-35 У ДВОРИШТУ СРБИЈЕ: Америка послала најмодерније ловце близу наше границе (ВИДЕО)
ДВА најмодернија америчка борбена авиона Ф-35 прелетела су данас преко Северне Македоније и слетела на аеродром Петровец код Скопља.
Фото: Free Images Pixabay
Вишенаменски борбени авиони пете генерације који су слетели код Скопља припадају Националној гарди Вермонта, а њихов прелет је „приказ снажног савезништва и јединства НАТО, као и тродеценијског партнерства армије Северне Македоније и Националне гарде Вермонта, као и спремности Алијансе да заштити безбедност земаља чланица“, саопштиле су македонске власти, преносе скопски медији.
Доласку америчких авиона на аеродром Петровец присуствовали су заменик амбасадора САД у Скопљу Ерик Мајер, потпуковник Џон Мекреј из Националне гарде Вермонта и министар одбране Славјанка Петровска.
-Слетање авиона Ф-35 на македонску територију је непобитан доказ да је Северна Македонија део нечега што је веће од свих нас и да иза наше и безбедности целе Алијансе стоје савезници са својим капацитетима и способностима.
-Северна Македоније је део НАТО мисије патролирања ваздушним простором дуже од једне године. Овај елемент интеграције националног ваздушног простора у НАТО је једна од најважнијих активности војске у мирнодопским условима. Важно је истаћи да аеродроми у Северној Македонији могу да обезбеде подршку за авион Ф-35 за извршавање различитих мисија у ваздушном простору НАТО, рекла је она.
Пуковник Џон Мекреј из Националне гарде Вермонта рекао је да ниједна земља сама нема ресурсе да се носи са свим безбедносним изазовима и да су „партнерства та која нам дају колективну снагу и мудрост да идентификујемо и радимо заједно на превазилажењу претњи по нашу безбедност“.
-Управо због чланства Северне Македоније у НАТО, као савезник можемо да поделимо безбедност која долази од мисија патролирања ваздушним простором и брзог распоређивања напредних способности платформе Ф-35, што смо данас доказали, рекао је Мекреј.
Авион Ф-35 је најмодернији авион САД, који има невидљива својства и сматра се веома скупоценим. Опремљен је најмодернијим системима за електронско ратовање, као и извиђање.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ГЕНЕРАЛ КИРИЛОВ: САД саме признале повезаност Пентагона и биолабораторија у Украјини и бившем СССР
16. 06. 2022. у 18:54 >> 18:56
ПЕНТАГОН ШАЉЕ ХАРПУНЕ КИЈЕВУ: Ово је списак наоружања које ће Украјина добити од САД
15. 06. 2022. у 19:37
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата
ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.
26. 01. 2026. у 14:07
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (16)