ДРМА СЕ БиХ: СДА позива Шмита да поништи одлуке НСРС
СТРАНКА демократске акције Бакира Изетбеговића позвала је данас високог представника Кристијана Шмита да одмах поништи одлуке Народне Скупштине Републиек Српске, ако данас буду донете, јер, како тврде, немају снагу закона и нису оспориве пред Уставним судом БиХ.
Фото: Независне новине
-Позивамо високог представника да их промптно поништи, јер га његов јасно прописан мандат и пракса обавезују да тако поступи, наводи се у саопштењу СДА достављеном медијима.
У тој странци сматрају да, ако НСРС на данашњој седници усвоји информације о једностраном преузимању надлежности од државног нивоа, тиме ће дефинитивно потврдити своје опредељење за напад на уставноправни поредак БиХ утемељен на Дејтонском споразуму.
Тврде да не постоји уставан и законит начин за једнострано враћање надлежности с нивоа државе Босне и Херцеговине на ниво ентитета.
-Закони усвојени у Парламентарној скупштини БиХ се мењају или стављају ван снаге искључиво у тој институцији, а не у ентитетским парламентима. Свако другачије поступање представља озбиљно кривично дело за које су предвиђене вишегодишње затворске казне, упозоравају из СДА.
Констатују и да усвајање информација о једностраном враћању надлежности с државног на ентитетски ниво, с пролонгирањем рока за доношење противуставних закона, не само да није корак ка решавању кризе, већ, како тврде, представља сигуран пут у ескалацију.
-Рушење државе није прихватљиво данас, а неће бити ни за шест месеци, наводи се у саопштењу у којем позивају и посланике НСРС-у да не пристану да, како кажу, буту саучесници у "опасној игри која може резултирати катастрофалним последицама, нарочито по Републику Српску.
-Ова игра за циљ има заустављање рада правосудних, обавештајних и сигурносних институција и заштиту Милорада Додика, уског круга њему блиских политичара и њихове на упитан начин стечене имовине, наводе из СДА.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ДОДИК О СТАЊУ У ЗЕМЉИ: БиХ и РС пред тешким изазовима, прети распад БиХ
10. 12. 2021. у 13:32
ЛОНДОН КРОЗ "ДЕЈТОН 2" УДАРА НА РС: Британија шаље Пича да „дисциплинује“ Додика
07. 12. 2021. у 07:00
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (1)