НЕВЕРОВАТНО НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Сателитским снимцима откривено да су афричке пустиње испуњене дрвећем!

НОВА револуционарна студија сателитских снимака високе резолуције која користи специјални алгоритам открила је да, супротно популарном мишљењу, у пустињама Сахел и Сахара постоји најмање 1,8 милијарди стабала.

НЕВЕРОВАТНО НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Сателитским снимцима откривено да су афричке пустиње испуњене дрвећем!

Фото: Пиксабеј

Тим од 24 научника из Европе, САД-а и Африке открили су да је такозвана субвлажна зона изненађујуће испуњена биљним светом.

- Били смо врло изненађени да у пустињи Сахара расте толико пуно дрвећа - рекао је главни аутор Мартин Брандт, доцент географије на Универзитету у Копенхагену.

- Свакако постоје огромна подручја без икаквог дрвећа, али још увек постоје подручја са великом густином стабала, па чак и између пешчаних дина, ту и тамо расте неко дрвеће - навео је.

Захваљујући моћном алгоритму и са 11.000 сателитских снимака високе резолуције, пребројана су стабла.

Брандтово високо детаљно бројање појединачних стабала открило је густину од 13,4 по хектару.

Студија је искључила дрвеће или грмље са малим крошњама, рачунајући само оне са просечном величином крошње од 12 квадратних метара.

Стручњаци који су прегледали истраживање рекли су да ће ускоро бити могуће мапирати локацију и величину сваког дрвета широм света.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (4)

ЧУДО НА МУНДИЈАЛУ! Шпанији није помогао ни Ламин Јамал, кикс против Зеленортских Острва!