ВЕЛИКИ СЛИКАР, ВРСТАН ПЕДАГОГ: На данашњи дан преминуо Јован Бијелић

Драгана Матовић

12. 03. 2025. у 07:45

СЛИКАР и академик Јован Бијелић напустио је ликовну и животну сцену на данашњи дан 1964. године.

ВЕЛИКИ СЛИКАР, ВРСТАН ПЕДАГОГ: На данашњи дан преминуо Јован Бијелић

Фото приватна архива

 Био је један од најзначајнијих југословенских ликовних стваралаца између два светска рата и један од најзначајнијих српских представника колористичког експресионизма. Један је од оснивача и припадник сликарских група "Облик", "Самостални" и "Независни".

Највише је сликао портрете, пејзаже, мртву природу и композиције. А, педагошким радом он је почео да се бави док је службовао као наставник цртања гимназије у Бихаћу. У Београду је имао приватну школу из које је изашао читав низ сликара који су касније популарно звани "Бјелићеви ђаци": Павле Васић, Ђорђе Поповић, Предраг Милосављевић, Никола Граовац, Љубица Сокић, Даница Антић, Миомир Денић, Алекса Челебоновић, Ристић, Чедомир Васић, Стојан Трумић, Јурица Рибар, Богдан Шупут... 

Десеторо ђака "Бијелићеве сликарске школе" касније је формирало сликарску групу познату под називом "Десеторо".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: Детету бих дао ДЕСЕТКУ

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"

ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.

05. 12. 2025. у 11:27

Коментари (0)

МИШЉЕЊА СУ ОПРЕЧНА: Да ли заиста овај језик користи највише пословних људи?