ЈЕДИНИ ЕНГЛЕСКИ ПАПА У ИСТОРИЈИ: Николас Брејкспир 1154. сео на трон Светог Петра под именом Хадријан IV

Д.Б.М.

04. 12. 2024. у 06:30

На данашњи дан 1154. године, Николас Брејкспир, једини Енглез који је икада засео на папску столицу, постао је папа под именом Хадријан IV.

ЈЕДИНИ ЕНГЛЕСКИ ПАПА У ИСТОРИЈИ: Николас Брејкспир 1154. сео на трон Светог Петра под именом Хадријан IV

vikipedia

Његов успон на трон Светог Петра означио је значајан тренутак у историји католичке цркве, с обзиром на то да је тај положај дотад био резервисан за људе углавном италијанског порекла.

Хадријан IV је већ следеће године крунисао Фридриха I Барбаросу за цара Римског царства, али односи између папе и цара убрзо су се заоштрили. Барбароса је настојао да оснажи своју власт на рачун папске, што је довело до конфликта између двојице моћних личности тог времена.

Данас се у селу Бедмонд, у парохији Аботс Ленли, у близини Сент Албанса међу модерним кућама налази и мали комеморативни натпис који обележава место папиног рођења. У селу се налази неколико улица названих по Хадријану IV: Popes Road, Adrian Road и Breakspeare Road. У Сент Албансу се налази и Николас Брејкспир католичка школа, где ученици уче лекцију посвећену овом папи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од 45 и плаћаћемо је још

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још

ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.

13. 12. 2025. у 15:33

Коментари (0)

ПРЕКО НОЋИ ЈЕ НЕСТАЛО Боби пропао бизнис