ПЛАВИ СУПЕРМЕСЕЦ: Максималним сјајем обасјава планету, следећи тек за десетак година (ФОТО)

УПРКОС томе што нема ни трага од плаве боје по Месецу, телескопи, двогледи, фотоапарати и мобилни телефони уперени су вечерас ка Земљином природном сателиту.

ПЛАВИ СУПЕРМЕСЕЦ: Максималним сјајем обасјава планету, следећи тек за десетак година (ФОТО)

Фото Pixabay free images

Перигејски Месец, или колоквијално супермесец, могли смо већ да видимо почетком августа. Месец је тада у положају који је најближи Земљи и изгледа као да је већи него обично нарочито када је пун. Када се два пута у једном месецу догоди ова појава, онда се користи назив плави супермесец.

Пун Месец ноћас можемо да посматрамо све време док буде изнад хоризонта, рекао је за РТС физичар Јован Алексић из Астрономске опсерваторије Београд.

Плави супермесец може се видети у разним крајевима планете. Љубитељи астрономских феномена вечерашњи небески спектакл посматрају најчешће са узвишених тачака ван градова како би избегли светлосно загађење и уживали у пуном сјају Луне.

Овај други супермесец у августу биће и последњи плави Месец све до 2037. године.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

ФИКСНЕ ПРОТЕЗЕ КОД ДЕЦЕ И ОДРАСЛИХ: Први корак ка здравом и лепом осмеху