ДА ЛИ БИ ТРЕБАЛО ДА СТРЕПИМО? Научници открили колико ће кисеоник трајати на планети Земљи

Татјана Марковић

11. 03. 2022. у 00:56

НАУКА одавно зна да ће живот на Земљи у једном тренутку да се угаси, поред тога што је Сунцу које организује планете око себе такође суђено да умре, као и свакој звезди у свемиру.

ДА ЛИ БИ ТРЕБАЛО ДА СТРЕПИМО? Научници открили колико ће кисеоник трајати на планети Земљи

Фото: Free Images Pixabay

Група научника објавила је студију у часопису „Нејчер геосајенс“ изведену из експерименталних биогеохемијских и климатских модела за процену услова Земљине атмосфере и њеног богатства кисеоником, што, између осталих фактора, чини могућим живот на нашој планети.

Такозвана деоксигенација, истакли су стручњаци, неизбежна је због повећања сунчевог флукса. Осим тога, проценили су да ће на Земљи још 1.000 милиона година бити кисеоника и да ће се задржати услови погодни за живот.

- Наши резултати указују да ће планетарни циклус карбонат-силиката имати тенденцију да доведе до биосфера са ограниченим терминалним угљен-диоксидом и брзом атмосферском деоксигенацијом - пишу они.

Да бисмо стекли представу о времену колико је Земљином кисеонику остало, узмимо у обзир да је палеозојска ера почела пре око 541 милион година и трајала више од 290 милиона година.

У тој фази историје планете формиран је суперконтинент Пангеа, на коме се размножио животињски свет у морима, први водоземци и рибе са тврдом љуском, прва животиња која дише ваздух, велике шумске папрати, прве гмизавци и први летећи инсекти.

У људској историји, 1.000 милиона година је много у поређењу са 500.000 година удаљености између данашњег дана и тренутка када је постигнуто припитомљавања ватре, а још више је у поредђењу са почетком писања неких 4.000 година пре наше ере.

БОНУС ВИДЕО - ОВО ЈЕ БИЛА ПРВА СВЕМИРСКА СТАНИЦА: Руски "Мир" лансиран је на данашњи дан 1986. године

(Спутњик)
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (1)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута