ЖИВЕЛИ СУ ПРЕ 170 МИЛИОНА ГОДИНА: Фосили пронађени у Шкотској припадају највећим летећим диносаурусима на свету (ВИДЕО)

Novosti online

23. 02. 2022. у 00:38

ТРАГАЧИ за фосилима у Шкотској кажу да су пронашли остатке највећег јурског птеросауруса на свету, додајући да се то створење – неформално познато као птеродактил – такође може похвалити оштрим зубима за убијање и хватање рибе.

ЖИВЕЛИ СУ ПРЕ 170 МИЛИОНА ГОДИНА: Фосили пронађени у Шкотској припадају највећим летећим диносаурусима на свету (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Са распоном крила од око 2,5 метара или више, ово створење баца ново светло на еволуцију птеросауруса, с обзиром на то да се сматрало да нису достигли такву величину до отприлике 25 милиона година касније.

- Када је ова животиња живела пре око 170 милиона година, била је највећа животиња која је икада летела, барем за коју знамо - рекао је професор Стив Брусат, коаутор истраживања са Универзитета у Единбургу. - Заиста смо овим кораком завирили у прошлост и еволуцију великих птеросауруса.

Брусат је додао да ранија открића сугеришу да птеросауруси нису могли да нарасту много више од 1,6 до 1,8 метара у распону крила током јуре, и да су достигли веће димензије тек током периода креде.

- Постојали су птеросауруси који су живели на крају креде када је чувени астероид ударио - рекао је Брусат, мислећи на масовно изумирање пре 66 милиона година које је уништило нептичје диносаурусе, птеросаурусе и небројено много других створења.

Ривалство и утицај на еволуцију

Најновије откриће доводи у питање идеју да је ривалство међу њима можда у почетку изазвало „бум" у величини птеросауруса.

- Птице су еволуирале од диносауруса отприлике у време када је овај птеросаурус живео - рекао је Брусат, иако је додао да су птице можда вршиле еволуциони притисак да би и даље постале веће.

Ово није први пут да су остаци птеросауруса откопани у Великој Британији – ловац на фосиле Мери Енинг је ископао оно што је названо „летећим змајем" 1828. године. Професор Брусат је рекао да је ново откриће, названо dearc sgiathanach, односно „крилати рептил" и „гмизавац са Скаја", значајно по потпуности фосила.

- Вероватно је око 70 одсто сачувано и постављено у конструкцију, што је заиста изванредно за птеросауруса, јер је та створења веома тешко саставити и пронаћи адекватне остатке - рекао је он, напомињући да зидови многих костију нису много дебљи од листа папира.

Брусат је додао и да је анализа костију показала да је животиња имала нешто изнад десет година и да је и даље била у фази интензивног раста, што указује на то да би одрасла јединка имала распон крила већи од три метра.

Тим стручњака је такође извршио скенирање лобање птеросауруса, омогућавајући им да направе дигитални модел мозга. Резултати откривају да је животиња имала веома велике оптичке режњеве, што сугерише да је имала веома добар вид. Пишући о нови налазима у часопису Current Biology, Брусат и његове колеге известили су како је фосиле који су постављени у Националном музеју Шкотске открила Амелија Пени, докторанд, која је уочила лобању тог створења током теренског рада на острву Скај 2017. године.

- Није личило ни на шта друго што сам видела. Одрасла сам у Природњачком музеју у Лондону и читала о открићима фосила из доба јуре што је дефинитивно утицало на моју одлуку да постанем палеонтолог. Али да пронађем новог гмизаваца из јуре, посебно фосил од великог значаја, није нешто што сам се усудила да очекујем да би ми се могло догодити - рекла је Амелија Пени.

(RTS)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)