ГЛОБАЛНИ ФОРУМ О ЕТИЦИ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Ка разумевању и управљању новим изазовима

Novosti online

12. 02. 2024. у 08:56

ВЕШТАЧКА интелигенција (АИ) је технологија која има велики потенцијал да унапреди различите аспекте људског живота, као што су здравство, образовање, економија, култура и друштво. Међутим, АИ такође носи и бројне изазове и ризике, који се тичу етичких, правних, социјалних и политичких питања. Како би се осигурало да АИ буде развијана и коришћена на начин који поштује људска права, достојанство и демократију, потребно је успоставити јасне и одговорне оквире за њено управљање.

ГЛОБАЛНИ ФОРУМ О ЕТИЦИ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Ка разумевању и управљању новим изазовима

Foto: pixabay

Глобални форум о етици вештачке интелигенције је међународни догађај који има за циљ да окупи различите актере из јавног и приватног сектора, академске заједнице, цивилног друштва и међународних организација, како би разменили искуства, знања и мишљења о етичким аспектима АИ. Форум се спроводи под покровитељством УНЕСЦО, који је 2021. године усвојио прву глобалну препоруку о етици АИ, која садржи универзалне принципе и вредности за одговорно коришћење АИ у складу са циљевима одрживог развоја.

Форум се фокусира на две главне теме: "Вештачка интелигенција помаже индустријском развоју" и "Етика и управљање технологијом вештачке интелигенције".

Глобални Форум о етици вештачке интелигенције представља кључни механизам за истраживање, расправу и доношење смерница како бисмо осигурали да АИ служи човечанству на најбољи могући начин. 

Ово је од суштинског значаја јер омогућава да се различити гласови чују и да се различите перспективе узму у обзир приликом доношења одлука које ће утицати на све нас. Расправа о питањима попут аутоматизације послова, дискриминације алгоритама и транспарентности система АИ кључна је за обликовање инклузивне и одговорне технолошке будућности.

Фото: пиxабаy

Стратегија развоја вештачке интелигенције у Републици Србији

Етична и безбедна примена вештачке интелигенције представља управо један од пет циљева Стратегије развоја вештачке интелигенције у Републици Србији за период 2020–2025. године чиме је наглашен изузетни значај овог аспекта развоја АИ. Остварење овог циља подразумева увођење превентивних механизама који ће омогућити одговоран развој вештачке интелигенције и начине верификације да су системи засновани на машинском учењу у складу са највишим етичким и безбедносним стандардима.

Овај важни аспект прожима и остале делове Стратегије чиме се обезбеђује да се све активности реализују у складу са овим циљем.

Одговорне компаније које у Србији већ обучавају своје запослене за област етике у АИ 

Овим питањем све чешће се бавимо и у Србији. Први АИ Мастер Цласс „Регулисање вештачке интелигенције: правни и етички изазови“ је организован у синергији Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије и Факултета организационих наука Универзитета у Београду.

Такође, алати вештачке интелигенције се све чешће користе у оперативним процесима наших компанија. Један од примера је и компанија НИС где се нове технологије користе у областима као што су истраживање резерви нафте и гаса, производња нафте и гаса, промет нафтних деривата на бензинским станицама. Поред тога, НИС користи АИ и као својеврсну подршку у процесима окренутим запосленима у компанији како би им што више олакшала административне процесе.

Међутим,  примена АИ са собом доноси и изазове као што је  питање етике. Само неки од примера таквих изазова су (не)разумевање одлука вештачке интелигенције, неовлашћено коришћење података, одсуство транспарентности приликом креирања и развоја система вештачке интелигенције, правна одговорност за одлуке које се доносе на основу коришћења алата вештачке интелигенција, сајбер безбедност система вештачке интелигенције, специфичност заштите интелектуалне својине ових система. У оквиру обука које се организују за консултанте за вештачку интелигенцију, једна од неизоставних тема је етика примене АИ. Такође, планира се да се овај део обуке додатно развије за запослене у привреди.

Због тога је  од великог значаја да компаније обучавају  запослене који поседују посебна знања и вештине о правним и етичким аспектима примене система вештачке интелигенције, како би се на најбољи начин искористиле све предности коришћења ове технологије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве