УПРАВЉАЊЕ ОТПАДОМ И РЕЦИКЛАЖА: Кључни аспекти очувања околине и одрживог развоја

Novosti online

12. 10. 2023. у 07:54

ОДГОВОРНО управљање отпадом и рециклажа представљају једне од кључних аспеката очувања животне средине и концепта одрживог развоја у данашњем свету. Отпад, који се непрестано генерише као нуспродукт људских активности, има потенцијал да озбиљно угрози нашу планету, уколико се не буде одговорно управљало њиме. Рециклажа, с друге стране, представља моћан алат који нам омогућава да смањимо утицај отпада на животну средину, чувамо природне ресурсе и допринесемо глобалним напорима за одрживост.

УПРАВЉАЊЕ ОТПАДОМ И РЕЦИКЛАЖА: Кључни аспекти очувања околине и одрживог развоја

Foto: Shutterstock

Отпад је све оно што настаје као последица људских активности и што се више не сматра корисним или потребним. Неадекватно управљање отпадом представља један од највећих проблема са аспекта заштите животне средине. Постоји различита класификација отпада: комунални, комерцијални, кућни, амбалажни, индустријски, опасни, неопасни…

Управљање отпадом и рециклажа су важне теме које се тичу свих нас

Управљање отпадом је сложен и динамичан процес који захтева стално праћење, контролу, анализу, планирање и имплементацију. Обухвата низ активности, укључујући прикупљање, транспорт, складиштење и третман отпада. Правилно вођен процес управљања отпадом може значајно смањити ризик од загађења тла, воде и ваздуха, што директно утиче на квалитет живота и заштиту животне средине. Осим тога, ефикасан систем управљања отпадом може смањити потребу за депонијама и ископавањем природних ресурса ради производње нових материјала.

Foto: Shutterstock

Рециклажа, као кључни део одрживог управљања отпадом, има бројне предности. Она омогућава поновно коришћење материјала, чиме се смањује потрошња енергије и ресурса потребних за производњу нових производа. Осим тога, рециклажа смањује количину отпада која завршава на депонијама, што је од суштинског значаја за смањење емисија метана, штетног гаса који доприноси ефекту стаклене баште.

Важно је напоменути да свако може допринети управљању отпадом и рециклажи. Појединци могу одвајати отпад, рециклирати папир, пластику, стакло и метал, као и смањити употребу једнократних производа.

Јавне кампање и образовање такође играју кључну улогу у подизању свести о важности и значају рециклаже и одрживог управљања отпадом.

Foto: Shutterstock

Управљање отпадом се може посматрати кроз хијерархију поступака која има пет нивоа, а показује релативни приоритет различитих опција за третман отпада.

Пет нивоа управљања отпадом

1. Превенција: Ово је најпожељнији ниво који подразумева смањење настајања отпада на извору кроз примену чистијих технологија, дизајн производа који продужава њихов животни век и олакшава поправку или рециклажу, промену навика потрошње и понашања према отпаду, итд.

2. Припрема за поновну употребу: Ово је други ниво који подразумева поновно коришћење производа или њихових делова без претходне обраде или промене њихових својстава, нпр. поновно пуњење боца, коришћење половне одеће или намештаја, итд.

3. Рециклажа: Ово је трећи ниво који подразумева поновну обраду отпадних материјала у производном процесу за поновну употребу, нпр. топљење стакла или метала, прерада папира или пластике, компостирање органског отпада, итд.
4. Други поступци опоравка: Ово је четврти ниво који подразумева искоришћавање отпада за производњу енергије или других корисних материјала, нпр. спаљивање отпада са производњом топлотне или електричне енергије, производња биогаса из отпадних вода, итд.
5. Одлагање: Ово је последњи и најмање пожељни ниво који подразумева одлагање отпада на депоније или друге начине који не укључују његову поновну употребу или опоравак. Одлагање отпада је најскупљи и најштетнији начин третмана отпада који узрокује губитак ресурса и простора, загађење животне средине и здравствене проблеме.

Каква је ситуација у Србији?

У Србији је практично једини начин управљања отпадом одлагање на локалне депоније, које, са веома мало изузетака, не задовољавају ни основне хигијенске и техничко-технолошке услове, а поред свега нека од постојећих места за одлагање су практично попуњена. У Србији је, према постојећем стању, врло мало депонија које се могу укључити у санитарне депоније, а идентификовано је и велики број дивљих депонија, што има негативан утицај на животну средину

За систем рециклаже неопасног отпада код нас постоје решења. Међутим за поједине категорије отпада рециклери и оператери немају могућности рециклаже јер не поседују одговарајућу технологију или је тржиште још увек мало, па је и неисплативо.

Многе компаније код нас у последње време стављају велики акценат на одрживом управљању отпадом. Једна од њих је и највећа нафтна компанија НИС, која је током 2022.године уложила у еколошке пројекте готово 315 милиона динара. На реализацији збрињавања отпада ангажовани су оператери који поседују дозволе за управљање отпадом. Запослени у HSE funkciji (Health, Safety and Environment) путем Апликације за евиденцију отпада редовно прате генерисане и збринуте количине отпада на нивоу компаније, и врше се интерна и екстерна извештавања.

У 2022. години, захваљујући разврставању амбалажног отпада, компанија НИС је предала на рециклажу 111 тона папира, 18 тона ПЕТ амбалаже, 10 кг лименки,  чиме је сачувала 1.887 стабала, 3.552.000 литара воде, 36.090 литара горива и 574.340 кWх електричне енергије.

Отпад је неизбежан производ нашег друштва и цивилизације, стога су управљање отпадом и рециклажа не само технички и економски задаци, већ и морални и етички императиви.

Сви можемо допринети бољем управљању отпадом и рециклажи кроз свакодневне одлуке и акције. Тиме ћемо побољшати квалитет нашег живота, живота шире друштвене заједнице и живота генерација које долазе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!