СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА: Изазови и решења за превенцију и контролу ове хроничне болести

Novosti online

14. 11. 2023. у 12:22

СВЕТСКИ дан борбе против дијабетеса је дан када се светска заједница уједињује у подизању свести о дијабетесу, његовим узроцима, последицама и начинима превенције и лечења. Овај дан се обележава 14. новембра, на рођендан Сера Фредерика Бантинга, који је заједно са Чарлсом Бестом открио инсулин 1922. године.

СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА: Изазови и решења за превенцију и контролу ове хроничне болести

Фото: Shutterstock

Светски дан борбе против дијабетеса има за циљ да укаже на значај дијабетеса и потребу за његовим ефикасним спречавањем и контролом. Овај дан се обележава разним активностима, као што су: едукација, скрининг, кампање, медијско промовисање, хуманитарне акције и догађаји.

Сваке године, Светски дан борбе против дијабетеса има одређену тему, која се односи на одређени неки аспект дијабетеса.

Тема за период 2021-2023. године је: Приступ нези дијабетеса 

Ова тема истиче важност обезбеђивања свих неопходних ресурса и услуга за особе са дијабетесом или у ризику од њега, као што су: лекови, опрема, технологије, образовање, психолошка подршка, здрава исхрана и физичка активност.

Шта је дијабетес?

Дијабетес је хронична болест која се карактерише повишеним нивоом шећера (глукозе) у крви. Глукоза је главни извор енергије за ћелије тела, али јој је потребан инсулин, хормон који производи панкреас, да би могла да уђе у ћелије. Ако нема довољно инсулина или ако инсулин не ради како треба, глукоза се накупља у крви и изазива хипергликемију, која може имати тешке последице за здравље.

Неке од тих последица су: срчане и крвне болести, отказивање бубрега, слепило, нервна оштећења и ампутације екстремитета.

Фото: Схуттерстоцк

Дијабетес је један од највећих глобалних здравствених изазова данашњице.

Процењује се да у свету има око 537 милиона оболелих од дијабетеса, а да ће тај број до 2045. године нарасти на 783 милиона.

Дијабетес је повезан са 6,7 милиона смртних исхода годишње, што га чини петим водећим узроком смртности у свету
 

Поред нарушавања квалитета живота и претећих компликација оболелих од шећерне болести, дијабетес је такође велико економско оптерећење за појединце, породице, здравствене системе и друштва.

На дијагностику и лечење дијабетеса у свету 2021. године потрошено је најмање 966 милијарди долара, што представља 9% укупних трошкова здравствене заштите.

Светски дан борбе против дијабетеса је прилика да се подигне свест о овој болести, али и да се подстакну акције за њено смањење и елиминацију. Дијабетес је болест која се може спречити или контролисати променом животних навика, као што су: здрава исхрана, редовна физичка активност, одустајање од пушења и избегавање стреса. Дијабетес је такође болест која се може лечити адекватном терапијом, која укључује: примену инсулина или оралних лекова, праћење глукозе у крви, редовне контроле и консултације са лекаром и едукатором. Дијабетес је, на крају, болест која се може победити солидарношћу, сарадњом и залагањем свих заједница, организација и институција.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве