ДАН ОДРЖИВЕ ГАСТРОНОМИЈЕ: Уметност хране и живљења

Novosti online

19. 06. 2023. у 16:58

ГАСТРОНОМИЈА доприноси целокупном одрживом развоју широм света. Такође, потврђује да су све културе и цивилизације кључни фактори у одрживом развоју. Увидевши значај и улогу коју гастрономија може одиграти на светском нивоу, UN су одредиле 18. јун као Светски дан одрживе гастрономије.

ДАН ОДРЖИВЕ ГАСТРОНОМИЈЕ: Уметност хране и живљења

Foto: Shutterstock

Одржива гастрономија има улогу у промовисању пољопривредног развоја, сигурности хране, исхране, производње на одржив начин и очување биодиверзитета.

Шта је одржива гастрономија?

Одржива гастрономија означава кухињу која води рачуна о томе одакле су састојци, како се храна узгаја, како долази до наших тржишта и на крају до наших тањира, подразумевајући начин који не троши наше природне ресурсе и не наноси штету по нашу животну средину или здравље.

Фото shutterstock

Имајући у виду да је на путу ка изградњи одрживих система хране много препрека, а у циљу упознавања и превазилажења тих препрека, Генерална скупштина Уједињених нација је 2016. године одредила 18. јун као Дан одрживе гастрономије како би се кроз прославу указало на значај разноврсности исхране и одрживе гастрономије широм света.

На првом месту одржива гастрономија промовише локалне произвођаче и локалну храну, која је произведена у складу са одрживом производњом, и која користи чисту енергију. Циљ овог светског празника је да приликом самог процеса производње и паковања смањи расипање хране, као и да упозна ширу јавност са одрживом гастрономијом.

 

Слављење сезонских састојака и произвођача, очување дивљих животиња, као и наше кулинарске традиције - данас је релевантније него икад

 

Како систем УН функционише за одрживу гастрономију

Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу (UNESCO) и Организација за храну и пољопривреду (FAO) и Генерална скупштина UN обележавају Дан одрживе гастрономије у сарадњи са државама чланицама УН.

Организација за храну и пољопривреду (FAO) прокламовала је 5 кључних принципа одрживе хране и пољопривреде:

 - Повећање продуктивности, запошљавања и додатне вредности у прехрамбеним системима

- Заштита и унапређење природних ресурса

- Побољшање средстава за живот и подстицање економског раста

- Повећање отпорности људи, заједница и екосистема

- Прилагођавање управљања новим изазовима

Фото: Shutterstock

 
Мрежа креативних градова

Једна од иницијатива UNSESCO је покретање Мреже креативних градова у 7 креативних области: занатству и народној радиности, дизајну, филму, гастрономији, књижевности, медијској уметности и музици. Ова мрежа је створена 2004. године, а у њој се размењују најбоље праксе и развија партнерство.

Када је у питању одржива гастрономија, за сада се на списку налази само 37 градова широм света.

Значај одрживости хране

За последњих 200 година, светска популација је порасла са 900 милиона на скоро осам милијарди људи. Процењује се да ће до 2100. године на Земљи живети преко 10 милијарди људи. 

Глад и неухрањеност су толико распрострањен проблем да су UN нагласиле да је „потребна дубока промена глобалног система исхране и пољопривреде“ да би се овај проблем решио.

Због тога је неопходно тежити ка одрживој производњи хране.

Један од најчувенијих дијететичара на свету, Кристин Киркпатрик, овако тумачи значај одрживости хране како за појединце тако и глобалну заједницу:

 - Одрживост хране је питање и за садашње и за будуће генерације широм света. То је прозор у будућност. Узимајући оно што нам природа нуди и даје, не угрожавајући је, постижемо важан циљ који осигурава да ће наша планета обезбедити храну, и сада и касније, за све будуће генерације. Одржива гастрономија је здравија и за људе и за Земљу - подвукла је она.

Глобални систем исхране обухвата све економске секторе. Разумевање његових компоненти је од суштинског значаја за развој и спровођење ефикасних мера за његово јачање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)