БЕСПЛАТНИ УЏБЕНИЦИ НАЈСТАРИЈЕМ ДЕТЕТУ Породице имају дилему - коме од троје основаца "иду" књиге на рачун државе

Љ.Б.

10. 09. 2024. у 17:00

Школе још нису добиле бесплатне уџбенике које обезбеђује Министарство просвете, али очекују да ће они стићи до краја септембра, а министарство је за ове намене издвојило 792 милиона динара.

БЕСПЛАТНИ УЏБЕНИЦИ НАЈСТАРИЈЕМ ДЕТЕТУ Породице имају дилему - коме од троје основаца иду књиге на рачун државе

Фото: З. Рајић

Али, скоро сваке године, забуну међу родитељима изазива дилема које дете у продици има право на бесплатне уџбенике - прво или последње.

- Имам троје деце, сва иду у основну школу и не знам које од њих добија беплатне уџбенике - каже нам једна мајка. - Нама није свеједно, пре свега због цена, јер најмлађе иде у ниже разреде па су и уџбеници јефтинији и лакше нам је да их купимо и платимо, а уштеда за породични буџет била би знато већа ако би бесплатне књиге добило најстарије дете, које је осми разред и цена је 22.000 динара.

Све дилеме решило је Министарсво просвете, у коме кажу да бесплатне уџбенике добија најстарије дете.

- Уколико основну школу похађа више деце из породица које остварују право за добијање уџбеника на основу овог критеријума, уџбенике добија дете/деца која су прва почела да стичу основно образовање и васпитање, без обзира на редослед рађања - појашљавају у овом ресору.

 

Пријављивање

Процедура за добијање овог права је таква да родитељи достављају неопходну документацију школи, а школе све те податке Министарству просвете. Право на бесплатне уџбенике прошле године остварило је 87.644 ученика.

За ову школску годину Министарство просвете проширило је листу категорија ученика основних школа који имају право на бесплатне уџбеника. Осим ђака из материјално угрожених породица, деце са инвалидитетом, ученика који образовање стичу по ИОП, који су из вишечланих породица, право на бесплатне уџбенике имају и ученици који болују од ретких болести, који остварују право на туђу негу и помоћ, као и они о којима брине само један родитељ, односно уколико је други родитељ преминуо или је непознат.

Иначе, уџбенички комплети које набавља Министарство не садрже баш све књиге на којима инсистирају учитељи и наставници. Комплети од првог до четвртог разреда садрже ужбенике из математике, српског језика, света око нас, природе и друштва и страног језика који је обавезни предмет.

Комплети за други циклус основног образовања, од петог до осмог разреда, садрже уџбенике за предмете - математика, српски језик и књижевност, први страни језик, географија, историја, хемија, физика и биологија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

КАРЛОС АЛКАРАЗ РАЗБИО НОВАКА! Ђоковић не може да дође себи! Ја сам у фазону - ШТА СЕ ОВДЕ ДЕШАВА?!