ОБУКА НАСТАВНИКА ЗА ДОПУНСКЕ ШКОЛЕ У ИНОСТРАНСТВУ: Настава на српском у 22 државе

Љ.Б.

24. 07. 2024. у 14:11

Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић истакла је на обуци за наставнике који се упућују на рад у допунске школе у иностранству и остварују образовно-васпитни рад на српском језику, да се континуирано ради на развијању свести о значају српског језика у очувању националног и културног идентитета и успостављању трајних веза са отаџбином.

ОБУКА НАСТАВНИКА ЗА ДОПУНСКЕ ШКОЛЕ У ИНОСТРАНСТВУ: Настава на српском у 22 државе

министарство просвете

- Наш заједнички задатак је ширење мреже школа у којима се остварује образовно-васпитни рад на српском језику у иностранству и реализација свих активности које су усмерене на развијање свести о националном и културном идентитету и осећању припадности Републици Србији - навела је она.

Министарка Ђукић Дејановић истакла је да се ради на повећању броја школа у којима се остварује образовно-васпитни рад на српском језику у иностранству.

Образовно-васпитни на српском језику рад сада се организује у 22 државе, док је  у школској 2017/2018. години релаизован у девет држава.

- Настава се сада реализује у Немачкој, Швајцарској, Француској, Италији, Словенији, Малти, Грчкој, Великој Британији, Норвешкој, Данској, Белгији, Холандији, Луксембургу, Шпанији, Русији, Јужноафричкој Републици, Аустралији, Новом Зеланду, а нове групе ученика у којима се остварује овај вид наставе, формиране су у школској 2023/2024. години по први пут и у Америци, Кипру, Исланду и Чешкој - навела је она, додајући да је важно и настојање надлежних дипломатско-конзуларних представништва Републике Србије, као и удружења српких грађана у иностранству, да се овај оваква настава  успостави и организује и у другим државама.

Министарка је рекла да је у овој школској години  наставу похађало 9.162 ученика, распоређених у 502 наставне групе, док је  наставу реализовало 134 наставника .

У школској 2017/2018. години наставу је похађало 4.197 ученика, а образовно-васпитни рад је реализовало 47 наставника. 

Ђукић Дејановић је исказала посебну захвалност и подршку Заводу за унапређивање образовања и васпитања, који је заједно са Министарством просвете организовао ову обуку за наставнике.

- Верујем да ће вам ова обука пружити стручну подршку у остваривању процеса наставе и учења, допринети даљем развоју и унапређењу наставне праксе и обогатити  већ позната методичка искуства. Сигурна сам да ћете у земљи пријема на достојанствен начин представљати своју државу и да ћете својим професионалним радом допринети неговању српског језика, традиције и културе српског народа и јачању трајних веза са отаџбином - поручила је министарка наставницима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

Аддико Банк Србија остварила рекордне резултате и спровела свеобухватну трансформацију пословања