РАСПИСАН 7. ЧИТАЛАЧКИ МАРАТОН: Друштвено-одговорна акција која враћа веру у читање

Промо

07. 04. 2023. у 12:41

И ОВЕ године, седми пут заредом, Издавачка кућа Клетт расписала је конкурс за необјављени роман за младе читаоце од 11 до 14 година у оквиру друштвено-одговорне акције Читалачки маратон.

РАСПИСАН 7. ЧИТАЛАЧКИ МАРАТОН: Друштвено-одговорна акција која враћа веру у читање

Фото: Промо

Стручни жири који чине Драгана Ћећез-Иљукић, професорка српског језика и књижевности и Петар Арбутина, књижевни критичар, најпре ће одабрати најбоље рукописе и проследити их Главном жирију састављеном од 150 наставника српског језика који предају у основним школама широм Србије, а они ће имати задатак да изаберу најбољи рукопис и рангирају остале рукописе.

Издавачка кућа Клетт покренула је друштвено-одговорну акцију Читалачки маратон са циљем да негује љубав према читању, али и афирмише домаће ауторе да тинејџерима понуде квалитетну писану реч, поштујући културу и традицију кроз обраду савремених тема допадљивих ученицима основних школа.

Према речима Драгане Ћећез-Иљукић, Читалачки маратон, осим што развија читалачке навике и компетенције ученика, подстиче и когнитивни развој, вршњачку интеракцију, љубав према читању, развој говорних вештина, критичко мишљење и развој естетске осетљивости.

- У романима за младе ученици виших разреда основне школе могу се срести са својим вршњацима унутар књижевног света. Ликови имају исте дилеме, иста питања, изазове и препреке које их често избаце из равнотеже и чине да се запитају због чега је овај свет често такав да би из њега пре побегли него ушли у борбу за било шта у њему. Кроз романе које ученици могу у Читалачким клубовима да обрађују књижевност потврђује да је она страна истине која нас приводи стрпљењу, промишљању, емпатији, често оснажује у уверењима и учи да је живот у ствари сасвим фантастичан, упркос чињеницама које га стално оповргавају. То је оно што се може пронаћи у романима из едиције Читалачког маратона. Са ким одрасташ, ко су твоји пријатељи, да ли су коментари родитеља бесмислени, како преживети дане када родитељи одлуче да се разведу, да ли је једноставно разумети супротне стране -  само су неке од тема о којима се кроз романе за младе у свим едицијама Читалачког маратона проговара – објашњава саговорница.

Читалачки клубови

Читалачки клубови се оснивају у школама широм Србије, а њихови ментори су наставници српског језика и књижевности у школи у којој раде и са члановима клуба обрађују романе из едиције Читалачког маратона. Поред романа неопходних за рад Читалачког клуба, ментори добијају и дидактичко-методичко упутство за сваки појединачни роман, помоћу којег одржавају радионице и детаљно обрађују тему из сваког романа, постављајући занимљива питања за размишљање, али и нудећи неки од задатака како илустровати роман, направити постер и слично. О поуларности акције Читалачки маратон најбоље говори број основаних клубова и њихових чланова. Досад је у основним школама широм Србије отворено више од 2.500 Читалачких клубова са близу 25.000 ученика, којима је на поклон подељено око 45.000 примерака првонаграђених романа.

Конкурс је отворен до 01. јула 2023. године, а право на учешће имају домаћи аутори који пишу за младе.

Важност ове друштвено-одговорне акције препознало је и Министарство просвете, које од самог почетка пружа подршку Читалачком маратону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња