ФАСЦИНАНТНИ КОСМОС: У Параћину први пут изложене фотографије доктора физике Светислава Крстића (ФОТО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

18. 11. 2023. у 20:44

ПЛАНЕТЕ, галаксије, маглине из којих се рађају звезде, транзит Венере преко Сунца... сви ти чудесни небески објекти могу се видети на фотографијама које су од синоћ изложене у Културном центру у Параћину.

ФАСЦИНАНТНИ КОСМОС: У Параћину први пут изложене фотографије доктора физике Светислава Крстића (ФОТО)

Фото: З. Рашић

ГАЛЕРИЈА је  била претесна за све посетиоце, нарочито млађе, који су дошли да погледају никад до сада јавно виђене фотографије космоса проф. др физичких наука, Светислава Крстића, те да уживају у његовој причи.

Иако је професор Крстић у изјави за медије рекао да му је астрономија хоби од детињства, фотографије галаксија, планета, маглина и других свемирских објеката које је „направио“, ни најмање се не могу сматрати аматерским. Фото-сведочанства недокучивог свемира настала су у његовој личној астрономској опсерваторији која се налази тридесетак километара од Параћина, на обронцима Јужног Кучаја, а свака фотографија садржи текст - научни опис шта је на њој приказано.

Фото: З. Рашић

 

- Најпре сам изучавао небеска тела и правио телескопе, да бих у функцији тог свог хобија пре десетак година почео да се бавим и фотографијом, што је логичан след у развоју те моје пасије. Први пут сам сада изложио збирку од двадесетак радова мада их имам много више, али ово су баш радови објављени на светским порталима који се баве астрофотографијом – наводи др Крстић.

Он је објаснио да се одлучио за изложбу баш у Параћину јер, иако је из Новог Сада, већ четири године са породицом живи на Кучајским планинама где се налази његова  опсерваторија, па је логично да изложбу има у граду у близини. Све фотографије су и настале на Јужном Кучају, изузев једне.

Научник, који је трећину радног века провео на Универзитету у Новом Саду, рекао је да је изложба намењена пре свега младим људима, омладини, како би их заинтересовао за астрономију и астрофотографију. Тиме се, нажалост, у Србији јако мало људи бави, док у свету није тако.

-  Фотографије оваквог квалитета пре двадесетак година могле су да направе само највеће опсерваторије у свету вредне више стотина милиона долара. Међутим, од тада је технологија много напредовала. Ово радим за своју душу, а од опреме у опсерваторији имам неколико телескопа и камера. У астрофотографији је можда најинтересантније то што већину објеката које сликате уопште не видите, а то, што не видите, јако брзо вам бежи из видног поља због ротације Земље. С тога телескоп, на чијем се крају налази камера, мора да буде такав да компензује ту ротацију – покушао је да појасни др Крстић.

Изложбу је у Културном центру, представљајући надахнуто аутора, отворио директор ове установе Ненад Јевтић, а затим је српски физичар представио радозналој публици сваку фотографију понаособ.

Ко није дошао на отварање шансу да ужива у погледу на далеки свемир имаће наредне две недеље, колико ће у Параћину трајати ова изложба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)