ПРОПАО КРОВ НА КУЋИ УМЕТНИКА: УЛУС се укључио у решавање проблема атељеа на Косанчићевом венцу 19

М. Краљ

20. 06. 2023. у 09:40

КРОВ на згради на Косанчићевом венцу 19, у којој је стварало на десетине наших најугледнијих ликовних уметника, озбиљно је оштећен, а ово кишно пролеће само компликује ситуацију за оне чији су атељеи још на овој легендарној адреси.

ПРОПАО КРОВ НА КУЋИ УМЕТНИКА: УЛУС се укључио у решавање проблема атељеа на Косанчићевом венцу 19

Приватна архива

На иницијативу уметнице Мирјане Јовановић, у санацију се укључило и Удружење ликовних уметника, чији представници позвани на састанак у општину Стари град.

Приватна архива

Иницијатор Мирјана Јовановић

- Спремни смо да преузмемо одговорност како би се тај проблем решио - каже, за "Вечерње новости", Вахида Рамујкић, чланица Управног одбора УЛУС-а, преко чије посебне комисије је још 1945. године ликовним уметницима додељено двадесетак атељеа. - Међутим од 2012, Град Београд, власник овог, као и многих других простора, класификованих као "уметнички атељеи", а било их је у том тренутку око 40 расположивих, уноси значајне измене у поступку процедуре за њихову доделу. Тада је УЛУС искључен као меродавни чинилац за утврђивање критеријума којим ће уметницима на даље ови простори бити додељивани.

Улусова радионица

ПОРЕД двадесет атељејских простора који су се путем бодовне листе додељивали уметницима, у приземном нивоу, на адреси Косанчићев венац 19, налазила се УЛУС-ова столарска радионица "Уметник". То је био сервис за опремање радова првобитно за чланове удружења, а после отварања суседне Продајне галерије Београд и за широке народне масе, љубитеље уметности - открива чланица УО УЛУС-а.

Од тог тренутка, према речима Рамујкићеве, настаје хаос, јер су преостали простори из фонда атељеа, на нивоу града, дељени без икаквих критеријума.

- Конкретно, када се ради о атељеима на Косанчићевом венцу, од приближно 20 јединица, данас је око седам-осам запечаћено зато што су уметници, некадашњи корисници, преминули - објашњава саговорница. - Други део су преузели породични наследници, уколико уредно плаћају инфостан, а један мали део још увек активно користе уметници чланови УЛУС-а. Они су уредно потписали споразум са "Пословним простором", пре промена уредби из 2012.

Приватна архива

Вахида Рамујкић, испред УЛУС-а

Према истраживању које је спровело Удружење, више од 85 одсто ликовних уметника не располаже основним условима за рад, односно нема радни простор, напомиње Рамујкићева:

- А у згради на Косанчићевом венцу, која нема другу намену осим атељејске, постоје празни, неискоришћени простори, који су закључани и не даје им се никаква друга намена. Није ли ово апсурдно? Остаје питање да ли ће Удружењу ликовних уметника Србије, као најстаријем и најбројнијем уметничком удружењу са репрезентативним статусом, бити омогућено коришћење овог простора кроз враћање надлежности за расподелу атељеа у корист свог чланства и ширег круга грађана, љубитеља уметности.

Од Аралице до Оље

КРОЗ готово осам деценија радне просторе на Косанчићевом венцу 19 имали су најистакнутији домаћи уметници. Међу њима су били Стојан Аралица, Коста Брадић, Ото Лого, Илија Коларовић, Миро Главуртић, Иванка Шана Лукић Шотра, Миодраг Б. Протић, Гордана Јовановић, Фрањо Радочај, Бранко Шотра, Јован Бјелић, Никола Граовац, Мајда Курник, Јован Кукић, Мирко Очуча, Милан Бесарабић, Зора Поповић, Антон Хутер, Петар Лубарда, Зуко Џумхур, Фрањо Мраз, Живко Стојисављевић, Александар Томашевић, Коста Хакман, Светозар Самуровић, Душан Ристић, Оља Ивањицки, Љубица Мркаљ, Невенка Стојисављевић, Зоран Поповић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024