НА ВЕСТ О СМРТИ ВЛАДАНА РАДОВАНОВИЋА: Био је на корак испред света

М. Краљ

18. 05. 2023. у 08:39

ПОСЛЕДЊИ члан "Медиале", вишемедијски уметник који је задужио српску музику, визуелно стваралаштво, књижевност, Владан Радовановић (1932-2023), преминуо је 15. маја у Београду, у 91. години.

НА ВЕСТ О СМРТИ ВЛАДАНА РАДОВАНОВИЋА: Био је на корак испред света

Фото Анђела Стевановић

Уз уметничку праксу, веома је био плодан и на пољу теорије: написао је више од 250 теоријских текстова о музици и новијим тенденцијама у уметности. Објављивао је књиге, мапе, партитуре, ауторске плоче, касете и ауторске компакт дискове.

Поводом својеврсне ретроспективе одржане пре пет година у Галерији РТС, ветеран наше ликовне критике, Ђорђе Кадијевић, приметио је да је уметност овог јединственог аутора настала у осећању слободе да се истражују границе.

Фото Зоран Јовановић

Радовановићеви радови на поставци у РТС

- Ако је слобода стање бића потпуно независног и од спољашњих и од унутрашњих притисака, онда никада нисам био слободан - рекао је тада Радовановић за наш лист. - Увек сам расуђивао и стварао у стању полуслободе - независан већим делом од спољашњих владајућих мишљења, вредновања и веровања, а зависан од унутарњих. Крајњи домен мога ослобађања било је успостављање двоструког односа према ономе што сам сматрао да треба да чиним. С једне стране, стварајући оно што сам волео, махом сам остајао у домену претежно утврђених граница у уметности. С друге - сматрао сам да негде треба померити границе извесних појава, а да их другде треба и прекорачити.

Фото Зоран Јовановић

Уметник је иза себе оставиоп богат и разноврстан опус

Био је, још од својих почетака, на корак испред света. Независно од авангардних збивања широм планете, истраживао је у сличним смеровима - записи снова (1953), воковизуел и пројектизам (1954), тактилна уметност (1956), полимедиј и радови с телом (1957), музика за траку (1960), електронска музика (1966), компјутерска музика (1976), компјутерска графика (1988)... Ипак, у његовом опусу, како је говорио, централно место заузимала је синтезијска уметност.

Јединствени воковизуел

ЗА радове који су били "између поезије и сликарства" (уобличени стих, глосолалије, калиграме, поетике раних авангарди и оне које настају у другој половини 20. века), Радовановиоћ је имао јединствео име - воковизуел.

- Воковизуел је, према томе, вишемедијска уметност која, уз вербално-гласовно и визуелно, са обавезним значењем, може укључити тактилно и кинетичко, организовано у дводимензионалном и тродимензионалном простору - објаснио је једном за наш лист.

Саопштењем поводом Радовановићеве смрти се огласио и Музеј савремене уметности, који баштини нека од његових дела. У МСУ истичу да је био особен по томе што је установио специфичан уметнички позив и истраживање које је насловио синтезијска уметност. У оквиру тога објаснио је и подцелину - "вербо - воко - визуел", као вишемедијски род у уметности који поред звучног и визуелног укључује и просторно, кинетичко и тактилно ангажовање.

Радовановић ће бити сахрањен 18. маја на Новом гробљу (опело почиње у 13 часова).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)