КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Дела као путокази

В. Н.

17. 02. 2023. у 07:30

УИСТИНУ велике сопствене јубилеје српска култура не види или их више не осећа као своје, каже Микић

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Дела као путокази

Илустрација Новости

РАДИВОЈЕ МИКИЋ (Београд)

1. ПУТ ЗА ХУМ, Гојко Ђого (СКЗ)

2. ПЛАВА МЕДУЗА, Братислав Милановић (СКЗ)
3. ДРУГА ПАМЕТ, Мирослав Цера Михаиловић (СКЗ)
4. РОД ОРАХА, Драган Хамовић (СКЗ)
5. БРАНКО, РОМАНТИЧАРСКИ ПЕСНИК, Ненад Николић (СКЗ)

Фото З. Јовановић

СРПСКА култура се налази у чудном стању да ни уистину велике сопствене јубилеје не види или их више не осећа као своје. Такав јубилеј је била, гласно прећутана, 130. годишњица СКЗ. А да је СКЗ још у снази показује и могућност да се избор књига за тако значајну награду, као што је "Меша Селимовић", сачини од књига које су објављене у само једној библиотеци СКЗ - у "Плавом колу". И у том избору је све: и репрезентативни песници и изванредан деби у роману и студија коју смо дуго чекали, студија о Бранку Радичевићу. Ако се песници крећу кроз културно-историјски простор од антике до данас, ако свако на свој начин, митологизују простор и време за које везују песму, ако један критичар и песник показује да може да исприча добру причу о формирању једног сензибилитета, онда и већ афирмисани тумач српске књижевности може да се врло успешно носи са тешким задатком, са тумачењем песника који је увек уз нас.

* * * * * * * * *

МИЛИВОЈЕ ПАВЛОВИЋ (Београд)

1. ПУТ ЗА ХУМ, Гојко Ђого (СКЗ)

2. У ЦАРСТВУ ВЕТРОВА АРАМЕЈСКИХ, Селимир Радуловић ("Лагуна")
3. ПЛАВА МЕДУЗА, Братислав Милановић (СКЗ)
4. СРПСКИ ПЕСНИК. МИЛАН РАКИЋ И КОСОВО, Јован Пејчић (Фондација "Група север")
5. КУКАВИЧКЕ ЈУНАЧКЕ ПЕСМЕ, Милан Тодоров ("Архипелаг")

Фото Приватна архива

ВЕРАН тематско-мотивским круговима из ранијих књига, ослоњен на горко искуство, песник Г. Ђого додатно осветљава наоко познату димензију "писања по својој кожи"... Песме С. Радуловића функционишу и као самосвојне, двоструке иконе. Утемељене су на сопственом религијском искуству, на суптилном тумачењу библијских текстова и на учењима боготражитеља, које песник види као путовође. Књига Б. Милановића насељена је вишезначним топонимима и обогаћена поемом "Сто на раскршћу", о удесу српског народа који је изградио "кућу насред пута". Ј. Пејчић је изнео књигу без које се не може потпуно разумети место Милана Ракића у нашој књижевности, али ни лепота, слава и мука Косова.

Иза наслова романа М. Тодорова крије се лако читљив и допадљив роман о судбини уморног човека на почетку трећег миленијума - толико актуелан да се у њему срећу живи јунаци српске медијске сцене.

* * * * * * * * *

ТАТЈАНА ЛАЗАРЕВИЋ МИЛОШЕВИЋ (Смедерево)

1. ФРАКТАЛИ, Тања Крагујевић ("Чигоја")

2. ИГЛАМО СЕ ЈАТА, Драган Марковић ("Дијак")
3. ФИЛАТЕЛИСТ, Небојша Лапчевић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. ЛЕПТИРОВА ОДБРАНА, Милоје Радовић ("Партенон")
5. ТЕФЕРИЧ НА СЛАВИЈИ, Сања Савић Милосављевић ("Бедем")

Фото приватна архива

ПЕСНИКИЊА Т. Крагујевић луцидно прониче у загонетну игру фрактала везујући интимно и архетипско и преиспитујући силнице које ремете њихов склад. У збирци песама Д. Марковића у драматично заоштреном контрасту су инфантилно и инфернално: по моделима дечјих игара предочава се свет у којем је зло тотализовано. Између пролошке и епилошке песме у збирци Н. Лапчевића нижу се писма из света о свету и духу света у којима човек препознаје и одгонета "живот свој". Седам повести о ратним збивањима на Косову и Метохији 1999. развијају се, у роману М. Радовића, паралелно у реалној и поетско-симболичкој равни осветљавајући ломове, искушења и преображаје људске душе. С. С. Милосављевић у свом роману укршта судбине трију ликова сасма различитих, али повезаних потребом за самоспознајом и љубављу која отвара духовну перспективу у хладном, отуђеном свету.

* * * * * * * * *

НЕМАЊА ВЕЉОВИЋ СУБРОСА (Београд)

1. СРПСКИ СРЕДЊОВЕКОВНИ ГРБОВИ, Никола Гиљен ("Дерета")

2. САМ О СЕБИ, Срђан Карановић ("Геопоетика")
3. ДОКТОР Д, Горан Марковић ("Лагуна")
4. ТЕФЕРИЧ НА СЛАВИЈИ, Сања Савић Милосављевић ("Бедем")
5. БЕЗГРЕШНО ЗАЧЕТА, Барбара Новаковић ("Поетикум")

Фото приватна архива

ЧИТА се више него икада пре. Али, шта се чита - не знамо. Ово су неки од предлога шта би требало прочитати, јер имају садржај. Но, немају ли све књиге садржај? Књижевно поље попримило је свакојаке облике не-књижевних разгледница, књижевност је и даље на врху планине, као некакав храм тајне. Пут до храма је трновит, али је могућ. О томе сведоче Иво Андрић, Милорад Павић, Борислав Пекић. Предлажем ова дела за награду јер свако од њих има понешто што је потребно и пресудно на том путу ка врху планине. Неко је тек на почетку, неко на пола пута. Прве омета лењост, друге недостатак воље. Зар нисмо сви ми овде зарад књижевности? Ово су заиста добре књиге, тј. путокази.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)