ПОГЛЕД ИСКОСА - Срб-дјевојка кист владати вјешта

Дејан Ђорић

26. 07. 2022. у 15:21

ПРВА српска велика уметница и прва жена академик је Катарина Ивановић (1811-1882). Са Мином Караџић и Полексијом Тодоровић једна је од три сликарке које су радиле у Србији током XIX века.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Срб-дјевојка кист владати вјешта

Катарина Ивановић, аутопортрет

Хрвати и Словенци уопше немају такву сликарку. Чини се да је стално заборављамо, у јавности се увек погрешно истиче да је Исидора Секулић наш први женски члан Академије наука и уметности. Две стотине година од рођења сликарске диве до краја одане Србији и српском народу Народни музеј обележио је велеизложбом којом српска сцена може само да се поноси, али 140 година од њене смрти прошло је незапажено.

Како је приметила др Катарина Амброзић, формирала је стил исказан "сликама виртуозне израде: портрети задовољних људи и лепих жена у атласу и чипки, музичара и глумаца; ентеријери наглашене удобности; жанр-сцене из занатских радионица, са улица, из кафане, често са морализаторским призвуком; мртве природе са мноштвом цвећа; уз историјске патриотске сцене и религиозне композиције у романтичној концепцији позних Назарена".

Завршила је школовање код чувеног пештанског сликара, затим у Бечу, на Ликовној академији, касније на минхенској Академији. Већ је прва дела насликала виртуозно и темељито. Тада није било уобичајено да се на престону Ликовну академију уписују девојке из малих народа, који нису познавали ренесансни и барокни илузионизам, нити су на високим уметничким школама биле присутне жене. Тада, у срећној, али скученој и конзервативној средњоевропској средини, једна Српкиња разбија каноне, наивност и овешталост, насликавши можда најсамосвеснији, најпоноситији, најизазовнији и најсадржајнији женски "Аутопортрет" у целој историји бидермајера.

Кретала се у највишим националним интелектуалним круговима свог времена до краја заљубљена у изразе отачества, светска путница по Немачкој, Француској, Италији и Холандији, познавалац пештанске, бечке, минхенске, белгијске и париске уметности. У Катарини Ивановић се сједињују голубија душа и оштра, не само национална самосвест, благост и проницљивост, о којој се још за живота много писало ("Срб-дјевојка кист владати вјешта"). Била је особа каква се ретко среће у малој култури, надмоћна а скромна, умна и образована а добронамерна, несвакидашњи спој различитих квалитета и особина, које су још тада ишчезавале у свету и код Срба. Прави је пример даме чији су идеали и тежња ка савршенству остали узорни. Упркос недаћама, остала је до краја верна и искрена према свом народу. Свој невелики опус од 38 слика и неколико цртежа, резултат темељне и широке културе, пренела је у београдски Народни музеј. Катарина Ивановић представља оличење карактера и ликовности ретких и у већим културама - националног схваћеног као европско, локалног пројектованог у светско, венчање идеалне лепоте европског утопизма и националне снаге српског реализма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!