ТРАГОМ МУМИЈА ДО НЕСТАЛЕ КЛЕОПАТРИНЕ ГРОБНИЦЕ: За "ТВ Новости" археолози откривају тајне фараона у серијалу "Изгубљена блага Египта"

НИКОЛА ДРАЖОВИЋ

20. 11. 2021. у 17:36

ЕГИПАТ је дар Нила. Бисер настао у љубавној игри Сунца, песка и ветра. Мајка света. Земља Сунца.

ТРАГОМ  МУМИЈА ДО НЕСТАЛЕ КЛЕОПАТРИНЕ ГРОБНИЦЕ: За ТВ Новости  археолози откривају тајне фараона у серијалу Изгубљена блага Египта

Фото Национална географија

Колевка фараона који су у песку Сахаре исписали причу дугу око 5000 година, која и данас привлачи, заводи и опија својом мистичношћу и недодирљивошћу.

Неухватљив као његове пешчане дине које путнику на сваком кораку откривају неку нову истину. Египат је земља мистерија. Највеће светско игралиште за хиљаде археолога, истраживача, авантуриста и заљубљеника у историју које не престаје да их привлачи већ вековима. У трећој сезони документарног серијала "Изгубљена блага Египта", чијих се осам нових епизода емитује од 6. новембра на каналу Национална географија, суботом у 22.00, камере истраживача гледаоцима откривају Египат какав до сада нису видели. Спуштамо се у скривене тунеле испод Кеопсове прамиде у које људска нога није крочила 4000 година, отварамо непознату гробницу у којој су вековима нетакнуте "спавале" стотине мумија древних Египћана, спуштамо се у новооткривено светилиште бога Собека, и међу десетинама камених статуа и реликвија покушавамо да схватимо зашто су се људи на обалама Асуана молили крокодилима. Пут нас даље води до најмање фараонске гробнице скривене у Долини краљева, наводећи нас на питање - зашто је Тутанкамон био најзапостављенији владар древног Египта, иако је данас његово име једно од најпознатијих. У Александрији трагамо за Келопатрином гробницом, а у Сахари покушавамо да докучимо можда и највећу од свих тајни ове древне земље - зашто су се Египћани мумифицирали.

Фото Национална географија

У ексклузивном разговору за ТВ Новости, са истраживачима Националне географије који су пратили археолошке тимове у овој живописној авантури, скидамо слој по слој тајни покушавајући да откријемо једну од милион истина скривених под песком древног Египта.

Марија Нилсон и Џон Ворд, супружници су које је повезала љубав према Египту, а најлепше године свог брака оставили су управо у песку ове предивне земље.

- Заиста је прелепо поново бити овде. Недостајао нам је терен у протеклом периоду.

Ситуација са короном нас је на тренутак осудила на за нас један потпуно неприродан начин живота. Ипак, то што смо били затворени међу зидовима нашег стана искористили смо на најпаметнији могући начин, да се припремимо за нову сезону серијала "Изгубљена блага Египта - открива нам на почетку разговора Марија, додајући да је највећи изазов новог циклуса за њу била управо организација путовања и бројне мере које су морале да се испоштују, како при путовањима тако и на самом археолошком налазишту. А ми се питамо где су овог пута били стационирани?

- У налазишту у Силсили. Гебел Ел Силсила је древно налазиште у Горњем Египту, смештено 65 километара од Асуана, на обали Нила. То је место где су литице које се издижу изнад Нила најстрмије, а река је овде веома уска, али и дубока. Оно што је за нас био главни мотив да дођемо баш овде јесте то што смо желели да откријемо историју обичног народа. Када помислите на Египат, прве асоцијације су вам увек фараони, пирамиде, Сфинга, мумије и богатство пронађено у гробницама владара. Међутим, то је тек неколико људи спрам милиона који чине вишемиленијумску историју Египта. Шта са њима? Ко су били ти људи - пита се Џон Ворд, истичући да су баш на налазишту у Силсили трагали за одговором на то питање. А да ли су га нашли?

- У Египту никада не можете наћи све одговоре за којима трагате. Бићете срећни ако на 100 постављених питања добијете макар један. Али у томе је лепота нашег рада. Узбуђење када дођете до неког открића је неописиво. То морате да доживите да бисте могли да га разумете. Тај тренутак када под вашом четкицом из песка изрони историја. Експлозија емоција и адреналина у мозгу у том тренутку, питања која блокирају разум, а која само навиру попут бујице. Прелеп осећај који је тако тешко дочарати некоме ко није био на вашем месту... - покушава Џон да нам дочара макар делић свега што чини његов позив. А које је било највеће откриће на које су наишли у Силсили?

- Увек је исто. То је већ неко неписано правило. Таман кад кажеш себи: "У реду, овде смо завршили посао. Пакујемо ствари. Крећемо кући", неки истраживачки инстинкт или ђаво у нама као да нас наведе да само још мало прочачкамо баш испод оне хрпе необично распоређеног камења и "бум"! Ето највећег открића ове сезоне. Овог пута реч је о до сада неоткривеном светилишту богу Собеку. Он је код обичног народа био веома поштовано божанство. Открили смо храм са стотинама нетакнутих реликвија. Заиста непроцењиво искуство које нам је дало богат увид у живот народа овог дела Египта - каже Марија Нилсон описујући тренутак откривања локалитета који је делимично био скривен под водом.

- То је једно од оних открића која не очекујете, али их потајно прижељкујете пре него што седнете у авион и дођете у Египат - додаје она и открива нам и како изгледа припрема за оних сат снимљеног материјала који гледаоци виде током једне епизоде.

- За тих 60 минута припрема траје отприлике 10 месеци. А то је само део истраживање пре него што дођете на терен, а на то се надовезује и њен супруг.

- Оно што гледаоци не виде јесте тренутак када се искључе камере. Е, тада почиње права авантура. Ове године морали смо да се постарамо за тим од 30 људи разних профила.

Фото Национална географија

Многи су дошли са својим породицама, неки од њих чак су повели и децу. Смештени смо на броду овде, услови су далеко од идеалних. Поготово је све још више отежала пандемија короне. Морате водити рачуна о томе да има довољно хране, топле воде за туширање, догађа се да нам нестане струја... Заиста, за мене је овај део нашег посла увек највећи изазов. Али кад на крају напорног дана под вашим прстима осетите статуу Собека, све то је занемарљиво.

* * * * * * * *

КУЛТ МУМИЈА СТАРИЈИ ОД ФАРАОНА

НЕДАВНО је свет шокирало откриће за сада најстарије познате мумије. Реч је о балзамованом телу египатског племића чија је старост процењена на више од 4000 година, а сам процес мумификације изведен, за многе научнике, изненађујуће комплексно. Управо мумификација била је фокус истраживања за Мередит Бренд у новој сезони "Изгубљених блага Египта".

- Иако сам део серијала провела пратећи и докторку Кетлин Мартинез у њеној потрази за изгубљеном гробницом Клеопатре, за мене ће најснажнији утисак овог серијала бити управо прича о мумијама. На неки начин она нас увек асоцира на фараоне и њихове саркофаге, али заборављамо да је мумифицирање био начин сахрањивања у Египту.

Истраживање како су се обични људи из свих слојева сналазили да би себи кроз мумификацију обезбедили загробни живот, за мене је права прича о древном Египту,

би имала значајније реакције на моје појављивање на телевизији, али препознаје фотографије у новинама и тада је увек осмех на њеном лицу, што ме посебно радује - каже Миња Милетић.

* * * * * * * *

ЗАБОРАВЉЕНЕ ЕГИПАТСКЕ КРАЉИЦЕ

ЈОШ један од истраживача ангажованих на трећој сезони серијала "Изгубљена блага Египта" је и цењена археолошкиња и египтолог Колин Дарнел, која се овог пута бавила судбином утицајних жена у древном Египту.

- Када поменете фараоне, углавном мислите на мушкарце, јер су они у историји били и најдоминантнији. Међутим, ја сам се бавила женама фараонима. Желела сам да откријем ко су биле оне - прави владари или само супруге моћних фараона? Кроз причу о Хатшепсут, Нефертити, па чак и кроз живот Клеопатре, открила сам да су жене владари у Египту биле цењене подједнако као и мушкарци. С те тачке, Египат је био и колевка модерног феминизма јер је моћ жена била стварна, а њихове фараонке биле су подједнако обожавање и поштоване као и мушки владари.

НЕДАВНО је свет шокирало откриће за сада најстарије познате мумије. Реч је о балзамованом телу египатског племића чија је старост процењена на више од 4000 година, а сам процес мумификације изведен, за многе научнике, изненађујуће комплексно. Управо мумификација била је фокус истраживања за Мередит Бренд у новој сезони "Изгубљених блага Египта".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)