ПОГЛЕД ИСКОСА: Сећање на херезијарха

Дејан Ђорић

23. 11. 2023. у 07:34

ПИСАЦ ових редова имао је веома мало прилике да у свом животу сретне генијалне људе.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Сећање на херезијарха

Miro Glavurti' "Crno-beli foroportret" Фото Приватна архива

Један од њих био је Миро Главуртић (Побрђе код Котора, 1932 - Утрехт, 2023). Реч је о личности несвакидашњег формата, сликару, романописцу, песнику, ултракатолику, езотерику и графичком дизајнеру. Његова прва књига поезије "Глад" и за садашње схватање оригинално је решена синтеза стихова, прозе, цртежа, фотографија и колажа.

Касније је развио и "сакрални дизајн", назовимо га тако, за књиге о католичкој мистици и масонерији, какав никада овде није виђен а и у свету је редак. О његовим подухватима на подручју изучавања окултизма (књиге "Сатана" и "Пакао") известио је један од највећих немачких недељника, мада нису никада преведене. Он, међутим, није био сатаниста - у окултизам је улазио као католик који је опслуживао и у цркви. Религиозно је иницирао Титка Чаће, сликара и брата Долорес Чаће, Шејкиних пријатеља, што је код Титка изазвало психичку кризу која се завршила самоубиством, на дан отварања Мирове изложбе.

Припадао је једној од најбољих школа езотерије - француској, био је велики зналац тајних друштава и токова новца а изложио ми је једном и свој систем предвиђања будућности.

Нисам га разумео, али сам увидео да није наиван. Пред крај живота се као добар математичар бавио квадратуром круга, у чему је далеко отишао, његове резултате проучавао је један немачки математичар. Седамдесетих година у београдском часопису "Дело" објављивао је текстове, боље рећи студије, о тајној историји модерне уметности, а у часопису "Уметност" есеје о окултним и непознатим фигуративним видовима уметности. По томе је био један од пионира онога што ће постати правац у проучавању модерне.

Француски је сам научио тако добро да је убрзо држао здравице на том језику. Као и Алистеру Кролију, стизале су му на адресу од непознатих пошиљалаца из иностранства управо оне књиге које је желео да чита. Кроли се у "Препороду магике" упитао зашто је добро увек досадно а зло тако занимљиво. Драгош Калајић је рекао да када би требао да има учитеља на Балкану, био би то само Миро Главуртић. Приметио је још нешто, слично Кролију - Миро је изванредан у ликовном смислу само када се бави злом, пређе ли на анђеле и Богородицу није убедљив. Насликао је неколико врхунских слика (некима је мењао назив - "Ђаво" у Viva Mexico), али је заправо један од најбољих цртача у групи и покрету Медиала, коме је он дао име и чији је први број часописа цео исцртао и исписао својим калиграфским курзивним рукописом. Био је и одличан ликовни критичар, писао је предговоре у каталозима Микану Аничићу, Миодрагу Миши Јелићу и другима. Јелић се зато можда са правом упитао - ко је највећи харизмата, теоретичар и личност Медиале - Леонид Шејка или Миро Главуртић? Као и Алистер Кроли није био шарлатан и преварант - већ предубока душа "Између црних и белих дана", како је говорио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ПРАВО из "ведрог медијског неба" на Си-Ен-Ен је у петак емитован подужи ТВ прилог о злоставању палестинских затвореника у Војној бази Сде Теиман у пустињи Негев, а потврђено је и да се друге две израелске касарне базе Анатот и Офер на окупираној Западној обали користе за тамничење Палестинаца.

12. 05. 2024. у 20:51

Коментари (0)

БРУКА И СРАМОТА: Ово је Новак Ђоковић доживео у Риму