ЗА ПЕТИНУ ШАМАР И НИЈЕ НЕКО НАСИЉЕ: У адолесцентским везама 40 одсто младих трпи неки обик малтретирања

ЧАК 40 одсто младих у адолесцентским везама трпи неки облик насиља, показало је истраживање које је спроведено међу средњошколцима на узорку од 1.000 испитаника у Бечеју, Врању, Нишу, Пироту, Пожеги и Прокупљу.

ЗА ПЕТИНУ ШАМАР И НИЈЕ НЕКО НАСИЉЕ: У адолесцентским везама 40 одсто младих трпи неки обик малтретирања

Фото Shutterstock

Од 10 особа које су биле у вези, четири су доживеле неки облик насиља, што говори да је насиље у партнерским односима међу адолесцентима и те како заступљено, а оно што је охрабрујући податак јесте да млади насиље препознају као озбиљан проблем и да желе да причају о томе.

Ако би доживели насиље, најчешће би причали са члановима породице или најбољим пријатељима. Најзаступљенији облик насиља је вербални, други је дигитални, трећи сексуални, четврти физички и пети економски, показало је истраживање које је спроведено у оквиру пројекта "Да везе не буду без везе", који реализује Центар за развој грађанског друштва "Протекта" из Ниша, уз подршку Министарства омладине и спорта.

- Можемо рећи да је ово насиље и у одређеној мери родно засновано, јер су најчешће жртве насиља девојке, међутим, скоро половина испитаника сматра да су девојке једнако насилне као и момци. Велики број младих је доживео љубоморно, посесивно и контролишуће понашање партнера у вези. Скоро половина испитаника види у алкохолу и љубомори узроке насилничког понашања, а апсолутна већина сматра да млади имају проблем с бесом и да су некада толико љути да не могу да се контролишу. За скоро петину испитаника један шамар није насиље, а 15 одсто сматра да је девојка која доживи насиље сама крива за то, због "слободнијег" понашања и стила облачења. Млади, такође, мисле да је школа место на којем треба да се прича о овом друштвеном проблему, што је један од ретких добрих показатеља које смо открили овим истраживањем. Најрадије би говорили на часовима одељењске заједнице, али исто тако дају подршку и иновативнијим начинима дискусије, као што су трибине или радионице, неформално образовање и слично - објашњавају из ове организације.

Они истичу да је насиље у адолесцентским везама озбиљан друштвени проблем који често пролази испод "радара" јер се те везе углавном сматрају пролазним, тинејџерским стварима, док заправо имају огроман значај на развој личности, самопоштовања и самопоуздања у вези. Такође, како напомињу, увек постоји могућност да се образац насиља понови и у каснијој животној доби и у "озбиљнијим" везама.

ЉУБОМОРА И АЛКОХОЛ

УТВРДИЛИ смо да млади имају генерално проблем с бесом и његовим каналисањем и да је то често узрочник агресивног понашања. Такође се истичу проблеми љубоморе и алкохола као окидача. Насиље је и генерално заступљено међу омладином, најчешће је реч о вербалним облицима, али ни физичко, које је трећерангирано, ни сексуално не смемо занемарити - закључују у "Протекти".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

Коментари (0)

МЕСИ И ДРУЖИНА НА ТЕШКОМ ИСПИТУ: Швајцарци желе да сруше светског шампиона и испишу историју!