ДОКАЗИ ЋЕ ПОТВРДИТИ КРИВИЦУ: Пред Косовским судом у Хагу почело суђење Шаљи
У ХАГУ је пред Специјализованим већима Косова данас је почело суђење Пјетеру Шаљи, који се након читања оптужнице изјаснио да није крив.
Фото АП
- Разумео сам све оптужбе, али то су клевете и измишљотине. Изјашњавам се да нисам крив - рекао је Шаља.
Тужилаштво је на почетку уводног излагања навело да би судија требало да размисли да ли су признања које је оптужени раније изнео у складу са порицањима које је изнео након читања оптужнице.
- Докази током овог суђења потврдиће разумну сумњу да је Шаља кривично одговоран за кривична дела за која се сумњичи - рекао је тужилац.
Други тужилац је навела да ће током суђења изнети податке како је фабрика метала у Кукешу, у Албанији повезана са ратом на КиМ и како се тзв. Ослободилачка војска Косова служила тим објектом.
- Фабрика је коришћена као база за регрутацију и логистику, али и за злостављање наводних цивила и српских сарадника. Неки су се ту обрели добровољно, неки су доведени - рекла је тужилац и као примере навела сведоке 401, 411 и 473, који су са породицама пребегли у Албанију, али су брзо одведени у фабрику због навода да су шпијуни, или зато што нису дали оставке у српским институцијама, ту су мучени и пребијани.
- Докази ће показати да су сва затворена лица били цивили који нису активно учествовали у ратним дејствима и мучили си их припадници ОВК, укључујући Шаљу - рекла је она.
Шаља се терети за лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиство у периоду између 17. маја и 5. јуна 1999. затворених у фабрици "Кукеш". У овом предмету осам особа је добило статус жртве која учествује у поступку.
Препоручујемо
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)