ОД ЖРТВЕ ЗАМАЛО ДА ПОСТАНЕ УБИЦА: Случај убадања бившег супруга у Трстенику
СТЕФАН П. (30), којег је бивша ванбрачна супруга Никулинка А. (31) у понедељак 10. фебруара у Трстенику убола ножем, након што јој је по ноћи и поред забране приласка коју је имао, дошао у стан, налази се на интезивној нези Опште болнице у Крушевцу. Он је оперисан и ван животне је опасности.
Фото: Shutterstock/Илустрација
Како сазнајемо Никулинка је живела са своје деце старости 6 и 2 године, а Стефан П. је отац млађег детета, док је старије њено из првог брака. Стефан П. је те ноћи дошао у стан и након краће свађе, жена га је убола у тело кухињским ножем. Полицији је непознати мушкарац у 1.35 часова пријавио да је у том стану неко убоден ножем.
Никулинка А. је Стефана П. пет пута до сада пријављивала за насиље у породици и он је од стране Основног суда у Трстенику имао судску забрану узмемиравања према њој у трајању од годину дана. Никулинка га је 2021. године пријавила два пута, а по једном 2023, 2024. и 2025. године.
Због сумње да је починила покушај убиства она је саслушана у Вишем тужилаштву у Крушевцу и одређен јој је притвор, док ће против Стефана П. бити покренут поступак због кршења мере заштите од насиља у породицу, а за то кривично дело је предвиђена казна затвора од три месеца до три године и новчана казна.
Координатор "Сигурне куће" у Београду Весна Станојевић каже нам да то што је мушкарцу била изречена мера забране приласка указује да су они имали проблема и да је он њу малтретирао.
- Чест је случај да ти насилници прекрше забрану приласка и то указује да та мера нема ефекта. У пракси једни поштују забрану, други је крше, а трећи чекају да истекне, па онда почине ново насиље - наводи Весна Станојевић. - Та жена је очигледно била жртва насиља. Међутим, убод ножем није адекватан одговор. Она је вероватно била под страхом да поново не буде жртва злостављања и то је натерало да тако поступи или једноставно није могла више да трпи и у тим моментима је изгубила расуђивање и потегла нож. Ипак, нико нема право да другоме одузме живот.
Координаторка "Сигурне куће" објашњава да је кршење забране приласка кривично дело, али да још није видела да је неко због тога одговарао. Поставља и питање која је сврха њеног изрицања, ако насилник увек може да се врати.
- После изрицања забране приласка, они морају да се прате. Када им се та мера изрекне, они треба да добију електронску наруквицу и ако крену на забрањену адресу или је покидају да она одмах сигнализира полицији. Сви ти насилници, па и они потенцијални, који нису осуђивани, али су пријављивани могу да доведу до трагичног случаја - објашњава Весна Станојевић. - Такође би било добро и да се прави евиденција насилника. То би све можда психолошки могло да делује на њих, да промисле да ли ће ићи на место где живи жртва, која их је пријавила или не. Они често у својим главама схватају као да имају право да оду тамо и малтретирају је.
Весна Станојевић указује и када се после пријаве насилници врате у кућу да живе често се понашају како им падне на памет.
- Можда избегавају физичко насиље да га жена не би опет пријавила, али зато је присутно психичко насиље које зна да буде и горе. Вређа је, свашта јој говори, обавезно у све уплете и њену породицу и свим тим константним психичким злостављањем доведе је у ситуацију да изгуби разум у неком моменту - наводи Весна Станојевић.
Препоручујемо
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)