ПОМОЋ ЗАДРУГАМА НА КОСМЕТУ: Кркобабић и Петковић су разговарали и о програму развоја задругарства
МИНИСТАР за бригу о селу Милан Кркобабић оценио је данас да је повезивање у задруге, попут оноге у Зубином Потоку, једини прави пут за 6.000 српских газдинстава на Косову и Метохији, где у руралним срединама живи више од 80 одсто Срба. Кркобабић, који се данас састао са директором Канцеларије за Косово и Метохију Петром Петковићем, додао је да су задруге једини начин на који српски произвођачи на КиМ могу да постану значајни робни произвођачи.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић
Кркобабић и Петковић су разговарали и о програму развоја задругарства на КиМ где како су нагасили српска села деле судбину остатка Србије.
Ове године Програм предвиђа до 7,5 милиона динара за новоосноване и до 15 милиона динара за старе задруге.
Министарство је, каже, помогло задругу у Зубином Потоку са 12,5 милиона динара, која, иначе, има 40 задругара и 400 коопераната, а уз то је и добар извозник.
-Бићу задовољан ако дамо пуну подршку за једну или две задруге у овом циклусу и помогнемо им на прави начин - навео је Кркобабић.
Петковић је прецизирао да на КиМ више од 80 одсто српског становништва живи на руралном подручју, посебно они јужно од Ибра, где су готово сконцентрисани у српским селима. Канцеларија, како је рекао, чини све да помогне српском становништву управо у сеоским срединама.
- Подршка и сарадња са Министарством за бригу о селу зато нам је важна, да видимо шта додатно можемо да урадимо како бисмо унапредили српска села на КиМ -рекао је Петковић и подсетио да Канцеларија набавља механизацију, сетвени материјал, помаже подизање пластеника, откуп, изградњу различитих објеката.
Такође, каже, помоћи ће оснивање и развој малих и средњих пољоприведних предузећа.
- Све што чинимо, а договорени су конкретни програми, помоћи ојачамо присуство државе на КиМ и да омогућимо нашем народу и јужно и северно од Ибра да приступе програмима који су на располагању свима у остатку Србије - рекао је Пековиић.
Препоручујемо
НИЈЕ САМО ПАПИР, КАРТОН И ПЛАСТИКА: Шта све може да иде у енергану по новим правилима
22. 01. 2026. у 12:04
ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - "краљице злочина"
КАДА је Агата Кристи двадесетих година прошлог века села у легендарни Оријент експрес, није могла ни да слути да ће јој управо тај воз, његови путници и предели кроз које је пролазио, подарити једну од најславнијих прича у историји књижевности.
21. 01. 2026. у 16:48
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
МИРА АДАЊА ПОЛАК ПРОДАЛА СВУ ИМОВИНУ Није остало ништа: "Све што је могло да се прода, продала сам..."
ПРИВАТНОСТ никада није делила са широким аудиторијумом...
20. 01. 2026. у 09:05
Коментари (0)