ИНФЛУЕНСЕРИМА И ПРОГРАМЕРИМА ПРЕТИ ЗАТВОР: Ово су казне за фриленсере који не пријаве зараду

Novosti online

19. 10. 2020. у 19:09

ПОРЕСКА управа најавила је да ће кренути оштрије са наплатом пореза у вези са дознакама из иностранства, која првенствено погађају представнике ИТ сектора, али и друга лица која имају статус тзв. фриленсера.

ИНФЛУЕНСЕРИМА И ПРОГРАМЕРИМА ПРЕТИ ЗАТВОР: Ово су казне за фриленсере који не пријаве зараду

Фото: Depositphotos

Порезници су утврдили да физичка лица, која зарађују пружањем услуга путем интернета, као што су преводиоци, ИТ стручњаци, али и јутјубери и инфлуенсери, не плаћају порез и друге доприносе. Управа је зато позвала све њих да своје обавезе измире, да у супротном не би дочекали санкције. Тај позив узнемирио је фриленс заједницу из које поручују да није проблем плаћање намета, али да желе нешто заузврат.

Писали смо већ о 10 најважнијих чињеница којих би требало да будемо свесни, а проверавали смо и код саме Пореске управе детаље.

Прво, требало би да знате да уколико физичко лице, након јавног позива да изврши пријављивање пореске обавезе то не учини, Пореска управа ће у поступку контроле уз учешће ових лица у поступку, утврдити пореску обавезу. У зависности од висине утврђене пореске обавезе, биће поднета прекршајна или кривична пријава.

Колике су казне?

- Пореска управа је у складу са најбољом светском праксом упутила позив пореским обвезницима да самоиницијативно поднесу пореске пријаве. Међутим, уколико и поред упућеног позива, ова лица не поднесу пореске пријаве и не измире своје обавезе, прописане су прекршајне казне по Закону о пореском поступку и пореској администрацији, као и кривично дело Пореске утаје сходно Кривичном законику - рекли су из Пореске управе. 

Тако, физичко лице које остварује приходе из иностранства, а за остварене приходе не поднесе Пореској управи пореску пријаву, у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији казниће се новчаном казном од 5.000 до 150.000 динара, а уколико физичко лице не изврши уплату пореза утврђеног у пореској пријави, односно решењем Пореске управе казниће се и новчаном казном у износу од 50% утврђеног пореза, а не мање од 5.000 динара.

Како објашњавају даље, кривичним закоником прописано је кривично дело пореске утаје за лице које у намери да потпуно или делимично избегне плаћање пореза, доприноса или других прописаних дажбина, даје лажне податке о стеченим приходима, не пријави стечени приход, или у истој намери на други начин прикрива податке који се односе на утврђивање наведених обавеза, а износ обавезе чије се плаћање избегава прелази милион динара, казниће се затвором од једне до пет година и новчаном казном.

Уколико износ ове обавезе прелази пет милиона динара, учинилац ће се казнити затвором од две до осам година и новчаном казном. Кад износ обавезе прелази петнаест милиона динара, учинилац ће се казнити затвором од три до десет година и новчаном казном.

Кад наступа застарелост?

На питање за колико уназад се терете физичка лица која су имала приходе из иностранства, а нису плаћали порез, из Управе нам кажу да Пореска може вршити утврђивање пореза и споредних пореских давања све док не наступи застарелост за утврђивање.

Законом о пореском поступку и пореској администрацији прописано је право Пореске управе на утврђивање пореза и споредних пореских давања застарева за 5 година од дана када је застарелост почела да тече.

Застарелост права на утврђивање пореза и споредних пореских давања почиње да тече од првог дана наредне године од године у којој је требало утврдити порез, односно споредно пореско давање.

Застарелост се прекида сваком радњом Пореске управе предузетом против пореског дужника у циљу утврђивања пореске обавезе.

После прекида, застарелост почиње тећи изнова, а време које је протекло пре прекида не рачуна се у рок за застарелост.

Право на утврђивање увек застарева у року од 10 година од истека године у којој је порез требало утврдити, уколико овим законом није друкчије прописано.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (4)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)