5 ВАЖНИХ САВЕТА ЗА БЕЗБЕДНА ДИГИТАЛНА ПЛАЋАЊА

Novosti online

08. 10. 2020. у 12:26

КОЛИКО сте само пута видели примамљиве огласе на друштвеним мрежама или Интернету за нове уређаје, брендиране комаде одеће или услуге по нижим ценама?

5 ВАЖНИХ САВЕТА ЗА БЕЗБЕДНА ДИГИТАЛНА ПЛАЋАЊА

Фото: Новости онлајн

Колико често размишљате о сигурности плаћања преко Интернета? Колико сте пута прочитали политику приватности сајта, услове поруџбина и све оне напомене ситним словима пре него што сте оставили своје податке? Или сте управо зато одустали од куповине.


Пандемија коронавируса окренула нас је више него икада онлине куповини и дигиталним начинима плаћања која штеде време и доприносе физичком дистанцирању. Финансијске институције свакодневно раде на развијању и унапређењу системских решења како би пресреле и спречиле крађу података и новца, али постоји и неколико основних безбедносних препорука које сваки корисник дигиталних плаћања може усвојити и тиме допринети превенцији злоупотреба.
 
1. Бирајте веб сајт са ХТТПС протоколом - Резултати анкете коју је компанија Виса спровела међу корисницима друштвених мрежа у региону показали су да 40 одсто испитаника не зна да идентификује веб сајт са сигурном конекцијом за плаћање. А какав је то сајт? Веб адреса која у називу има хттпс префикс и видљиву икону катанца дизајнирана је тако да издржи упаде хакера и препоручује се као сигурнија приликом плац́ања путем Интернета. Додатном потврдом идентитета, телефоном или токеном, постиже се већи степен заштите.

2. Не делите податке ваших рачуна и картица са непознатим лицима - Уколико са непознате емаил адресе добијете позив да поделите ваше личне податке попут броја банковног рачуна или кредитне картице, вероватно се ради о покушају преваре. Никада немојте откривати ваше осетљиве податке непознатим лицима.

3. Користите вишеслојне методе аутентификације - Сигурно сте чули за дигиталне новчанике и савремене начине плаћања који не укључују платне картице. Одабир јаке лозинке (комбинација малих и великих слова, бројева и симбола) или биометрије онемогућава неовлашћен приступ и злоупотребе у случају крађе или губитка уређаја. Такође, компанија Виса је развила Виса Сецуре програм који помаже утврђивање вашег идентитета приликом онлине куповине. Било да користите лаптоп, паметни телефон или други уређај, бићете спроведени кроз додатну аутентификацију не би ли се ваш идентитет потврдио код банке емитента или другог субјекта, такође емитента, и тиме спречила евентуална злоупотреба.

4. Ажурирајте софтвере и апликације - Интернет плаћање захтева унос поверљивих информација које могу бити пресретнуте вирусима. Како бисте избегли нежељене сценарије, препорука је да редовно ажурирате апликације и софтвере које користите будући да поседују неопходне закрпе, те помажу у заштити вашег уређаја од вируса и хакера. Највећи број ових алата ће вас сам подсетити да су вам на располагању ажуриране верзије па немојте заборавити да активирате обавештења.

5. Контролишите реализоване трансакције - Редовне провере извода вашег рачуна су изузетно важне, посебно уколико често обављате Интернет плаћања. Тако ћете уочити оне потенцијално сумњиве и на време моћи да реагујете у сарадњи са банком. Већина банака омогућава и активирање СМС нотификација које вас информишу о исходу сваке реализоване трансакције што представља један од најједноставијих и најбржих начина да пратите потрошњу и уочите преваре.

Пораст дигиталних плаћања иде руку под руку са развојем сајбер криминала те податак да је компанија Виса недавно помогла финансијским институцијама да препознају и спрече злоупотребе у вредности 25 милијарди долара коришћењем вештачке интелигенције, указује на величину изазова са којим се екосистем плаћања суочава на глобалном нивоу. Усвајањем наведених препорука допринећете одговорнијем и информисанијем понашању при коришћењу савремених платних технологија, као и глобалној борби против сајбер криминала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (1)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?