МАЊЕ НЕГО У ПРВОМ КРУГУ: Други мораторијум прихватило 2,3 милиона дужника

Биљана Ристивојевић

20. 08. 2020. у 11:26

ДРУГИ мораторијум на отплату кредита прихватило је мање дужника него приликом првог мораторијума, речено је у Народној банци Србије.

МАЊЕ НЕГО У ПРВОМ КРУГУ: Други мораторијум прихватило 2,3 милиона дужника

Фото: Н. Фифић

Према подацима НБС, нови мораторијум је прихватило 82 одсто дужника, односно 69 одсто дужника правних лица и 82 одсто дужника физичких лица.

То је нешто мање него приликом првог мораторијума када је 91 одсто дужника прихватило мораторијум, односно 84 одсто дужника правних лица и 91 одсто дужника физичких лица.

Да је та мера усвојена са разлогом и у правом тренутку, говори чињеница да је нови мораторијум на обавезе према банкама прихватило готово 2,3 милиона дужника, наводе у НБС.

Додају да је након престанка мораторијума, банка дужна да сачини нови план отплате продужен за период трајања мораторијума.

План отплате мора бити сачињен на начин којим се обезбеђује потпуна информисаност дужника о свим елементима обавеза и начина њиховог измиривања.

Банка је дужна и да свим дужницима који су користили мораторијум, ако је то применљиво с обзиром на врсту конкретног производа, достави нови план отплате путем електронске или редовне поште, без додатних трошкова за дужника.

По престанку мораторијума, редовна камата, обрачуната на начин прописан Одлуком о привременим мерама за банке ради ублажавања последица пандемије цовид-19 у циљу очувања стабилности финансијског система, равномерно се распоређује на период отплате кредита и других производа и не приписује се главници дуга, а период отплате се продужава за период трајања мораторијума.

Након достављања плана отплате, дужник може, у року од седам дана по достављању поменутог плана да се определи око начина отплате главнице и камате.

Народна банка Србије континуирано врши надзор над применом наведене одлуке и анализира евентуалне промене у понашању дужника током трајања и овог мораторијума.

Такође, из НБС наводе да непрекидно прате ситуацију у финансијском сектору, као и стање на целокупном домаћем и међународном тржишту и благовремено предузимају све потребне активности како би се омогућило несметано функционисање финансијског система и одржала његова стабилност и у што већој мери ублажили негативни ефекти пандемије по грађане и привреду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...

24. 03. 2026. у 22:24

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА Милановић изненадио изјавом: Она је фасада и надоградња, и то док траје...

"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."

ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).

25. 03. 2026. у 10:29

Коментари (0)

БОСНА У ШОКУ: Селектор Велса се за борбу за Мундијал спремао гледајући филм и о Ратку Младићу