НАКОН ПОТПУНОГ МРАКА И КОЛАПСА: Куба започела обнову енергетског система
КУБА је данас почела обнову енергетског система, дан након потпуног колапса електроенергетске мреже, наводи се у извештају кубанске државне Електропривреде и Министарства енергетике и рударства.
FOTO: AP/Tanjug
Око 72.000 корисника у престоници Хавани поново је добило електричну енергију рано јутрос, а међу њима и пет болница, наводи се у извештају, преноси АП. У Хавани и провинцијама попут западног Матансаса и источног Олгина успостављени су локални микроенергетски системи за снабдевање најважнијих објеката. Становници појединих делова престонице рекли су да је струја враћена у раним јутарњим сатима.
Куба се тренутно суочава са великом енергетском кризом, наводи АП и додаје да је њена застарела мрежа значајно пропала последњих година. Кубанске власти, међутим, нестанке струје приписују и америчкој енергетској блокади, након што је председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп запретио царинама земљама које продају нафту Куби.
Његова администрација захтева ослобађање политичких затвореника и политичке и економске реформе у замену за укидање санкција. Додатни проблем представља смањење испорука нафте након уклањања бившег председника Венецуеле Николаса Мадура, чија је земља била кључни савезник и снабдевач Кубе, наводи АП. Председник Кубе Мигуел Диаз-Канел изјавио је да Куба три месеца није добила нафту од страних добављача, док домаћа производња покрива тек око 40 одсто потреба.
Кубанска државна Електропривреда навела је да је до потпуног колапса система дошло због изненадног квара на производном блоку термоелектране Нуевитас у провинцији Камагуеј, не износећи детаља о узроку квара. Последњи потпуни нестанак струје догодио се почетком недеље, а за обнову система било је потребно неколико дана. Јучерашњи прекид био је други у последњих недељу дана и трећи у марту.
Због несташице горива, продаја за возила је рационализована, а авиокомпаније су смањиле број летова. Свакодневни нестанци струје озбиљно погађају и становништво - скраћује се радно време, отежано је кување, а кућни апарати често се кваре. Трамп месецима тврди да је кубанска влада пред колапсом и раније је изјавио да би ускоро могао имати "част да преузме Кубу".
Препоручујемо
ЦЕНА НАФТЕ ПОНОВО СКОЧИЛА: На помолу велика ескалација сукоба на Блиском истоку
24. 03. 2026. у 20:40
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)