"ИМАМО И СИГУРНОСТ У СНАБДЕВАЊУ" Поповић: Разговарамо са Русима да и даље имамо најбољу цену за гас у Европи
КОПРЕДСЕДНИК Међувладиног српско-руског комитета и министар без портфеља у Влади Србије Ненад Поповић изјавио је данас да је енергетка најважнији елемент сарадње Србије и Русије и да се са руском страном разгова да Србија и у наредном периоду, као и до сада, има најбољу цену за гас и најсигурније снабдевање.
Фото: Кабинет министра без портфеља задужен за међународну економску сарадњу
Поповић је, на заједничкој конференцији за медије са министром економског развоја Руске Федерације Максимом Решетњиковим, а после састанка делегација Републике Србије и Руске федерације у Палати Србија, истакао да Србија, захваљујући изванредним односима председника Александра Вучића и председника Русије Владимира Путина, има најбољу цену за гас.
- Србија не само да има најбољу цену и најјефтинији гас у целој Европи, него има и сигурност у снабдевању гасом у прошлом периоду који је био јако тежак. Али оно што је најважније, разговара се и о томе да Србија у следећем периоду такође има најбољу цену за гас и најсигурније снабдевање - навео је Поповић.
Додао је да у овим временима не постоји ништа важније, јер гас користе не само грађани за грејање, већ га пре свега користи и индустрија.
- Сви страни инвеститори који долазе у Србију желе да имају најбољу цену струје и најбољу цену гаса. Зато је Србија лидер у привлачењу страних инвестиција у целом региону и сигурно ће тако и да буде убудуће - нагласио је Поповић.
Фото: Кабинет министра без портфеља задужен за међународну економску сарадњу
Додао је да зато Србија има сигуран економски раст.
- Највећи економски раст овде у југоисточној Европи и вероватно један од највећих економских растова у целој Европи. Сигурно смо међу прве две, три земље захваљујући, између осталог, економској политици Владе Србије и председника Вучића - рекао је Поповић. Нагласио је и да руски производи долазе у Србију, а да су, како је рекао, велика очекивања од сарадње у инфраструктури, у електропривреди, као и на плану иновационих технологија и нових технологија.
- Поготово у коришћењу вештачке интелигенције и роботике, ми можемо да имамо одличну сарадњу, али да имамо такође и будућу велику школу вештачке интелигенције и роботике коју Русија има, да их искористимо на најбољи могући начин. Наши инжењери, који су једни од најбољих у Европи, могли би, заједно са руским инжењерима, да дају свој допринос и у Русији и Србији, али можда још важније на трећим тржиштима као што се то данас ради у ИТ индустрији - рекао је Поповић.
Истакао је да са руском страном интензивно сарађујемо и да се комисија редовно сусреће и решава текуће проблеме и српских и руских привредника.
- Оно што је најважније, на руским полицама, у руским супермаркетима се налазе и наши сиреви, и месо, и кобасице, и практично сви производи који могу да се експортују у Руску Федерацију. Изузетно су цењени, наше воће, али такође и производи машинске, електротехничке индустрије. Наше ИТ компаније изузетно добро сарађују, велики потенцијал у сарадњи видимо у иновацијама, дигитализацији, вештачкој интелигенцији и роботици - нагласио је Поповић.
Указао је да су Србија, председник Вучић и Влада Републике Србије издржали све притиске и Србија једина у Европи није увела санкције Руској Федерацији.
- Србија све то издржала, није хтела да изда своју браћу, нисмо увели санкције, јер како да уведемо санкције некоме који је увек био уз нас вековима. Били смо увек заједно и мислим да овај састанак показује да заједно можемо и економски да растемо - навео је Поповић.
Он је захвалио Русији на принципијелној и безрезервној подршци по питању територијалног интегритета и суверенитета Србије када је реч о јужној српској покрајини Косово и Метохија. Министар економског развоја Руске Федерације Максим Решетњиков рекао је да је у припреми састанак Међувладине комисије за економску, трговинску и научно-техничку сарадњу који ће се одржати у априлу у Београду и који ће бити посвећен детаљним договорима у свим областима динамичне сарадње између две земље.
- Наша трговинска размена је већа од две милијарде долара. Русија је за Србијиу поуздани снабдевач енергентима по јако повољним ценама који обезбедују конкурентност српске економије и пољопривреде, а Србија је за нас снабдевач пољопривредним производима, белом техником - рекао је Решетњиков. Додао је да је потенцијал трговинске сарадње две земље много већи.
Препоручујемо
ДРАМАТИЧАН ПАД ЦЕНА НАФТЕ: Трамп одложио напад, тржишта реаговала моментално
08. 04. 2026. у 21:10
ТРАМП НАПРАВИО ХАОС АГРЕСИЈОМ НА ИРАН: Невиђена криза на глобалном енергетском тржишту
08. 04. 2026. у 20:00
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело
ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.
08. 04. 2026. у 02:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ШОК: "Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон"
БАГЕЈ је назвао операцију спасавања катастрофом за Вашингтон, јер иранска војска тврди да су њене снаге уништиле два хеликоптера Црни јастреб и два војно-транспортна авиона Ц-130.
06. 04. 2026. у 19:11
Коментари (0)