СЛОВЕНАЧКА СПОРТИНА ИДЕ У СТЕЧАЈ: Повериоци одбили предложени план санације дуга
ОКРУЖНИ суд у Крању одлучио је данас да покрене стечајни поступак за малопродајни ланац одеће Спортина, након што његови повериоци нису подржали предложени план санације дуга, а досадашњи управник принудног поравнања Леон Бенигар Тошич именован је за стечајног управника.
Foto: Shutterstock
Бенигар Тошич је затражио од суда да покрене стечај након што је 80 одсто обичних поверилаца гласало против плана нагодбе дуга, а за усвајање је притом било неопходно бар 60 одсто подршке, преноси агенција СТА.
Током поступка нагодбе дуга, 644 повериоца су пријавила потраживања у укупном износу од 67 милиона евра. Највећи повериоци били су НЛБ банка са 12 милиона евра потраживања и Ђорђо Армани са пет милиона евра. Повериоци имају рок до 6. фебруара да поново пријаве своја потраживања у оквиру стечаја.
Спортина је у процес принудног поравнања ушла у јулу 2024. године, након што су компанију две године раније преузели фонд Алфи и НЛБ банка, у трансакцији вредној око 15 милиона евра.
Финансијски показатељи указују на дуготрајне проблеме пословања. Према подацима портала Ебонитете, Спортина је 2024. године остварила нето губитак од 19,4 милиона евра, уз приход мало већи од 17 милиона евра. Само две године раније, приход компаније износио је око 40 милиона евра, што указује на нагли пад промета и профитабилности.
У периоду највеће експанзије, Спортина је управљала мрежом од више од 300 продавница широм Балкана. Компанију је раније контролисао Бахтијар Бајровић, који је у то време спадао међу најбогатије Словенце.
Током претходне године, српска групација Фешн компани (Фасхион Цомпанy) откупила је већи део пословања Спортине у региону, укључујући продавнице у Србији, Хрватској, Босни и Херцеговини, Северној Македонији, Црној Гори и Албанији.
На словеначком тржишту Спортина тренутно управља са шест продавница и на крају септембра је имала је 39 запослених.
Према писању листа Дело, очекује се да ће управо Фешн компани, која у региону развија брендове кроз мрежу Фешн енд френдс (Фасхион & Фриендс) продавница, преузети водећу улогу у сегменту премијум модне малопродаје у Словенији.
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
Стручњаци саветују: Ево како да безбедно плаћамо телефоном и картицом
29. 06. 2026. у 00:11
ЗА МАЊЕ БРИГЕ: Ово су решења за муке пољопривредника - Све се решава!
28. 06. 2026. у 17:33
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)