АНАЛИЗА МАТ: Наш привредни раст премашио очекивања

Е.Б.Т.

08. 04. 2024. у 15:29

РЕАЛНИ бруто домаћи производ (БДП) Србије у прва два месеца ове године међугодишње је увећан за око 5,7 одсто, а текућа динамика премашује пројектовану стопу раста БДП-а од 3,5 процента на нивоу целе године. Ово се наводи у оцени привредне активности у најновијем броју билтена Макроекономске анализе и трендови (МАТ) у издању Економског института и Привредне коморе Србије.

АНАЛИЗА МАТ: Наш привредни раст премашио очекивања

Фото Танјуг

Када је реч о индустријској производњи она је у фебруару у односу на исти месец прошле године увећана за 8,4 одсто а пресудни допринос оваквом резултату потекао је од раста прерађивачке индустрије. У анализи се истиче да је у фебруару забележено и прво увећање међугодишње вредности спољнотрговинске размене, након 10 месеци континуираног опадања.

У прва два месеца, приближно четири петине робног увоза, прецизније 79,3 одсто, било је покривено извозом, док је годину дана раније овај проценат био 75,7. Спољнотрговинска робна размена је, како се наводи, највећа са земљама са којима Србија има потписане споразуме о слободној трговини.

Земље чланице Европске уније чине 60,8 одсто укупне размене. Посматрано појединачно по земљама, Немачка је додатно ојачала своју лидерску позицију по значају робне размене са Србијом. Њен удео у укупној размени у прва два месеца 2024. је увећан на 14 одсто, а лане је у истом периоду износио 13,1 проценат. Истовремено удео у извозу био је 15,6 одсто, за разлику од лањског који је износио 14,3 процента.

У прва два месеца ове године суфицит у спољнотрговинској размени забележен је са девет европских земаља, а његова вредност је била 637,8 милиона евра. Овде је Босна и Херцеговина на првом месту, јер са том земљом имамо суфицит од 165,9 милиона евра. Србија је у овом периоду у БиХ извезла највише прехрамбених производа, који чине 17,2 одсто од укупног извоза у ту земљу, затим кокса и деривата нафте, са уделом 11,5 процената, док је учешће хемикалија и хемијских производа 9,7 одсто.

С друге стране, у размени са 11 држава бележимо спољнотрговински дефицит у вредности од око 1,3 милијарде евра. Највећи је регистрован са Кином и износи 396,8 милиона евра и Русијом од 191,6 милиона евра.

БУЏЕТ У СУФИЦИТУ, ИНФЛАЦИЈА У ПАДУ

ПРИЛИВ страних директних инвестиција је у прва два месеца ове године био већи него у истом периоду лане, док је републички буџет био у суфициту. Забележен је и замашан међугодишњи раст зарада и раст промета у трговини на мало. Што се инфлације тиче, аутори МАТ-а наводе да је у фебруару настављено смањивање међугодишње инфлације које је започело у априлу 2023. Такав тренд ће се, како оцењују, наставити, јер у Народној банци Србије повратак међугодишње инфлације у границе циља од три одсто плус минус 1,5 одсто, очекују већ у мају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)