Трансформација пословања кроз СМЕ ХУБ: Подршка развоју малих и средњих предузећа у Србији

Промо

05. 01. 2024. у 10:00

Окупљајући професионалце из привреде, СМЕ ХУБ представља кључну иницијативу у процесу трансформације пословања локалних фирми и успостављању партнерстава са мултинационалним компанијама. С фокусом на унапређењу пословања малих и средњих предузећа у Србији, СМЕ ХУБ доноси иновативан приступ подршци, обједињујући експертизу, финансијска средства и проактивну сарадњу са разноликим индустријама. У разговору, директор СМЕ ХУБ-а, Александар Горачинов, дели своје виђење о изазовима и користима које овај пројекат може донети пословном окружењу у Србији.

Трансформација пословања кроз СМЕ ХУБ: Подршка развоју малих и средњих предузећа у Србији

Фото: Промо

Шта је СМЕ ХУБ и зашто је важан за Србију?

СМЕ ХУБ чини тим стручних људи и искусних професионалаца, који долази из привреде и који се бави трансформацијом пословања локалних фирми и подршком у остваривању партнерства са мултинационалним компанијама. Наша мисија је да трансформишемо пословање локалних фирми и пружимо им подршку да се повежу са великим компанијама, а све то уз финансирање, односно бесповратна средства. СМЕ ХУБ има буџет, који је вредан више од 7 милиона швајцарских франака, са намером да што већи број домаћих малих и средњих предузећа прође кроз процес пословне трансформације у наредних пет година. Задатак нам је да мултинационалне компаније повежемо са адекватним домаћим добављачима и да кроз анализу њиховог пословања, уз консултанте, финансирамо и координирамо модернизацију пословања и тако отклонимо све евентуалне препреке за успостављање даље сарадње. Крајни циљ је да локално предузеће које је ушло у пројекат постане добављач мултинационалној компанији и на тај начин уђе на глобално тржиште. СМЕ ХУБ је продукт јавно-приватног партнерства Владе Швајцарске коју представља Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ) и српске компаније ИЦТ Хуб и представља важну спону у српској привреди и подршци малим и средњим предузећима у Србији.

Које конкретне користи очекујете да СМЕ ХУБ донесе у пословном окружењу Србије?

Наш задатак је да створимо неопходне услове за трансформацију пословања, односно за унапређење пословних перформанси и функција домаћих малих и средњих предузећа како би одговорили на све захтеве мултинационалних компанија. Очекујем да ће ово повећати продуктивност српских фирми, проширити њихово потенцијално тржиште и на крају довести до повећања обима пословања и нових радних места. Вреди напоменути да је овај пројекат другачији од осталих у Србији по томе што поред финансијског елемента, односно бесповратних средстава, покрива разноврсне индустрије попут аутомобилске, грађевинске, робе широке потрошње и друге, али и креира активну платформу сарадње за све тржишне учеснике. С обзиром да се ради о веома живој ствари, као и да је једина константа промена, трудимо се да будемо предузетни и агилни, а сам кључ налази се у разумевању потреба тржишта, малих и средњих предузећа и мултинационалних компанија.

Фото: Промо

Који су критеријуми које МСП морају да испуне како би била део СМЕ Хуб-а?

Постоје одређени критеријуми који су неопходни за улазак у пројекат, а то је да домаће мало или средње предузеће има минимум 15 запослених, да постоји 3 године, да има годишњи приход од 200 хиљада евра и да је 51 посто у српском власништву. То су неки основни критеријуми за улазак у програм, али постоје и неки специфични услови које постављају мултинационалне компаније, а који се тичу процеса, сертификација, лиценци, стандарда... Свака велика компанија у зависности од индустрије има своје одређене стандарде које мало или средње предузеће мора да испуни како би постало њихов добављач. Ми у том повезивању играмо кључну улогу, као и у томе да домаће фирме достигну те одређене стандарде, кроз пословну трансформацију, како би оствариле сарадњу са мултинационалним компанијама.

Који су изазови, а које су препреке са којима се мала и средња предузећа у Србији највише суочавају током процеса трансформације?

Када је реч о препрекама и изазовима у самом процесу трансформације пословања, на основу досадашњег искуства, суочили смо се с два кључна аспекта. Први је отпор према променама и очекивања брзих резултата по принципу „сада и одмах“, а други је смена генерација у власничкој структури која може изазвати дисконтинуитет у тржишном наступу. Да би спровели адекватне корективне мере у овом домену, потребан је трансфер знања и искуства из разних сегмената, што је део процеса пословне трансформације. Како бисмо квалитетно и адекватно спровели све оно што је неопходно, склопили смо важна стратешка партнерства са релевантним стејкхолдерима из приватног, владиног и невладиног сектора и разних удружења и организација. Верујемо да ће нам овако значајна партнерства са ОТП банком, Швајцарском привредном комором, Развојном агенцијом Србије, Немачком привредном комором АХК и другим представљати својеврстан фактор синергије и дати изузетан допринос у даљим активностима на развоју сектора малих и средних предузећа.

Какво је интересовање за сада и каква су ваша очекивања за наредни период?

Пројекат је започет у јулу и досадашње искуство се показало веома позитивно. Постоји изузетна прихваћеност како од малих и средњих предузећа, тако и од мултинационалних компанија. Више од 15 мултинационалних компанија и преко 20 малих и средњих предузећа су до сада изразиле заинтересованост за учешће у пројекту, док је 6 компанија већ у процесу започињана трансформације уз нашу подршку. Велики број локалних фирми је узело и учешће на нашем првом СМЕ Каравану у Ваљеву, где су изразили заинтересованост за пројекат, а очекујемо да нам се придруже и фирме из осталих крајева Србије које планирамо да посетимо током наредних месеци. Очекивања су велика и надамо се да ћемо успешно реализовати постављене циљеве у првих пет година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)