УШТЕДА ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Како да смањите рачун за струју и “поништите” поскупљење уколико до њега дође

Novosti online

31. 08. 2023. у 09:55

ДА ли сте се икада запитали како да смањите рачун за електричну енергију и тиме уштедите новац, а да се при том ни за тренутак не одрекнете свакодневних навика и удобности? То можете да постигнете ако се понашате енергетски ефикасно, и заправо је веома лако.

УШТЕДА ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Како да смањите рачун за струју и “поништите” поскупљење уколико до њега дође

Фото Nezavisne Novine

Енергетска ефикасност односи се на техничке уређаје, и на одређене мере и понашања, чији је циљ да сведемо потрошњу енергије на минимум, а да при томе не нарушимо ниво комфора, нити ефикасности у обављању посла. Резултат повећане ефикасности су значајне новчане уштеде, али не треба занемарити ни директан утицај на очување животне средине – напротив.

Начин производње електричне енергије утиче на климу и животну средину. Количине електричне енергије које се могу уштедети ако сте енергетски ефикасни су као да имамо још једну електрану.

Један од најважнијих услова за стварање и одржавање сигурног и поузданог система јесте и рационална потрошња електричне енергије, свих нас заједно, јер енергетска ефикасност директно води повећању квалитета живота, конкурентности привреде и енергетској безбедности.

Фото: Shutterstock

 

 "Настојаћемо и ове године да цена струје расте што је мање могуће"

 - Поскупљење струје је у преговорима, мислимо да ће бити неопходно да свакако буде пре Нове године. Настојаћемо и ове године да цена струје расте што је мање могуће, али је корекција потребна зарад дугорочне стабилности нашег енергетског система, рекла је Ђедовићева за Танјуг.

Нагласила је да је Србија што се тиче енергената спремна и за ову зиму и да има довољно резерви и ако би дошло до нечега непредвиђеног, како би грађани и привреда могли да се осећају сигурно. Подсећа да су цене струје и гаса биле на ниском нову деценијама и да је то неодрживо у толико дугом року.

- Наш задатак је да повећамо инвестициона улагања, а за то је потребно да компаније боље послују, да могу да финасирају инвестиционе пројекте, рекла је министарка.

Подсетила је да је држава много помогла енергетским предузећима прошле године и да наставља да прати ситуацију.

- Због одређених обавеза које смо преузели у аранжману са ММФ-ом, мораћемо да пратимо и цене струје и гаса и да их стабилизујемо, да не угрозимо ни привреду ни грађане, да омогућимо енергетском сектору и компанијама да буду стабилне, да спроведемо преко потребне инвестиције у енергетском сектору које се процењују на 15 милијарди евра у наредних 10 до 12 година, рекла је Ђедовићева.

Фото: Принтсцреен/РТС

 

Србија је, што се тиче енергената, спремна и за ову зиму

- Циљ нам је да имамо најнижу или међу најнижим ценама и струје и гаса у региону. То смо успели да урадимо прошле године када су цене расле и преко 100 одсто, 120 и 130 одсто као у Северној Македонији и Румунији, рекла је Ђедовићева.

Нагласила је да је држава гледала да цене прошле године расту што је мање могуће. Подсетила је да су надлежни вредно радили и прошлог лета када је била криза и да смо успели да презимимо без потешкоћа.

- Циљ нам је да се припремимо и за ову зиму и на томе смо радили, пре свега када је реч о резервама гаса. Имамо 645 милиона кубних метара гаса, што у Србији у складиштима што у Мађарској, што је довољно, ако гледамо просечну потрошњу, за 40 до 50 дана, ако би дошло до поремећаја на тржишту, нагласила је Ђедовићева.

Добра ситуација је, како каже, и када је угаљ у питању, јер на депонијама имамо 1.900.000 тона, што је довољно за 20 дана производње електричне енергије и да све стане и да буде колапс, а што се не очекује.

Нагласила је да је у условима енегетске кризе, каква је у Европи, одговорно и неопходно да се осећамо безбедно и да имамо довољно залиха. Према речима Ђедовићеве, и када је реч о нафти и нафтним дериватима укупне резерве су на 91 одсто просечне потрошње. Цене енергената су још стабилне, рекла је министарка и подсетила да смо били сведоци да је цена нафте расла, али се задњих дана стабилизовала на 85 долара по барелу. Била је, како каже, више од 90 и 95 долара прошле јесени.

 - Њено кретање зависи од Украјине, тога како ће производња тећи, каква ће бити потражња у Кини... Цена струје релативно је стабилна на 100-110 евра по мегават часу, рекла је Ђедовићева и подсетила да је била и преко 600 у неком моменту прошле године.

Цена гаса је, како додаје, прилично стабилна - 370 евра за 1.000 метара кубих гаса, а прошле године је била и преко 3.000. Све то, према њеним речима, говори да се тржиште стабилизовало.

Навела је да Европа има попуњене залихе гаса неких 90 одсто.

За угрожене три и по пута више новца за попуст

На питање шта ће бити са социјално угроженим грађанима каже да је за њих обезбеђено три и по пута више средстава у буџету баш због тога "ако и када" дође до повећања цена струје и гаса, како би могли да остваре попуст за струју и грејање до 50 одсто.

Према њеним речима, важно је да најугроженији грађани остваре статус енегетски угроженог купца, а до сада их има 70.000, и да су у том циљу критеријуми побољшани и поједностављени.

- Апел је у свакодневном обиласку терена како да дођемо до најугроженијих да тај број буде бар дупло већи да људи могу да остваре попусте. Критеријуми су побољшани и поједностављени када су питању приходи, сеоска становништва, људи који су примаоци социјалне помоћи и туђе неге и помоћи, неге трећег лица, дечијег додатка, имају здравствене проблеме..., рекла је министарка.

То су, како каже, проширени критеријуму да би што више људи оставарило то право које је преко потребно због повећања цена, да их што више може да измири рачуне.

- Настојаћемо да обезбедимо још више средстава у буџету за те сврхе, рекла је Ђедовићева.

Фото: Shutterstock/Илустрација

 

Како да уштедимо струју?

Бенефити уштеде струје двоструки су - оно што ћемо најпре приметити, и због чега се свакако и опредељујемо на штедњу електричне енергије јесте разлика у нашем новчанику. Штедећи струју, штедимо и новац. Са друге стране, ту је нимало мање важна енергетска ефикасност и проблем заштите животне средине. 

Стручњаци зато саветују потрошачима да уз помоћ много малих уштеда струје дођу до веће уштеде новца. У домаћинству свакодневно користимо многобројне уређаје, на којима је, уз рационалну и планску употребу, могуће уштедети одређену количину електричне енергије. 

Од сијалица до бојлера као највећег потрошача у домаћинству, све се рачуна, и у свему можете направити једну малу, али значајну уштеду. 

Ово су неки практични савети који ће вам помоћи у уштеди струје: 

1. Лед сијалице уместо обичних

ЛЕД сијалице су можда мање повољне од обичних, али њихова уградња се и те како исплати. Замена свих сијалица одједном је велики трошак за већину домаћинстава, па је савет постепена замена. Одаберите две сијалице у кући које су најдуже током дана упаљене и њих прве замените, па наставите замену кроз, на пример, месец дана. Целокупну замену расвете у кући прилагодите свом буџету. ЛЕД сијалице не прегоревају често и трају чак до 25.000 сати. Када се класична сијалица од 100 вати, која у току 24 часа гори пет или шест сати, замени ЛЕД сијалицом, уштеда је огромна.

2. Ако се грејете на струју, проверита квалитет столарије

Губици топлоте због лоше столарије могу да се редукују за 95 процената уз само мало улагања. Проверите, с првим хладним данима, прислањањем руке уз спојеве и ивице да ли у собу улази хладан ваздух. Ако је тако купите дихтунг траке и налепите по ивицама. Обратите пажњу, место где под руком осећате хладан ваздух не мора да буде место где он и улаз. Проверите колики су зазори између прозора и рама. Ако су већи од три милиметра, може да послужи и гумена трака, а ако су мањи, боље решење је меканија сунђер трака, која неће онемогућити затварање прозора.

3. Највећи потрошач - бојлер

Основна препорука је да се бојлер укључује ноћу када је јефтина струја. Наравно, то није увек могуће. Ако у домаћинству живи породица са више чланова, један бојлер топле воде најчешће није довољан за 24 сата. Уштеда ипак може да се оствари тако што га у току поподнева искључите. Укључите га када сат откуца почетак јефтине струје.

4. Стара бела техника проверено троши више електричне енергије од новијих уређаја

То се највише односи на старе фрижидере, поготово ако су им испуцале и попустиле гуме за дихтовање врата. Проверите да ли је ваш фрижидер укључен на максимум. Обично је тако, а то углавном није потребно.

5. Мобилни телефони, таблети, лаптопови

Телефон пуните када је јефтина струја. Пуњач не треба да буде увек укључен - чак и када телефон или лаптоп нису повезани на пуњач, он троши одређену количину електричне енергије.

6. Машина за судове паметна инвестиција

Савремене машине за судове су економичније од ручног прања, а поседују и тајмер за одгођено укључивање по почетку јефтине тарифе. Утрошак електричне енергије за прање судова у већем домаћинству може да буде једнак рати за нову машину за судове ако је купите на 12 рата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)