УБРЗАН РАСТ РУСКОГ БДП: У другом кварталу скочио на 4,9 одсто на годишњем нивоу
РАСТ руског БДП-а на годишњем нивоу се убрзао на 4,9 одсто са 1,9 одсто у првом кварталу 2023. године, наводи се у прелиминароној процени раста руске привреде за други квартал.
Фото: Принтксрин/Јутјуб/ABCNews
Прелиминарна процена Росттата за други квартал 2023. године заснована је на оперативном статистичком извештавању великих и средњих предузећа у нефинансијском сектору привреде, преноси Риа новости.
Највећи раст забележен је у промету путника (19,8 одсто), трговини на велико (12,5 одсто) и прерађивачкој индустрији (+11,3 одсто).
Раст су забележили и грађевинарство (9,8 одсто), трговина на мало (9,0 одсто), пољопривреда (2,9 одсто) и рударство (1,1 одсто).
Прва процена БДП-а за други квартал биће објављена 8. септембра, и у њој ће се узети у обзир исправке добијене од испитаника и додатне информације од ресорног министарства и Банке Русије.
Банка Русије је раније проценила раст БДП-а земље у другом кварталу на 4,8 одсто на годишњем нивоу.
Министарство за економски развој предвиђа да ће раст БДП Русије у 2023. бити 1,2 процента.
Истовремено, почетком августа, министар Максим Решетњиков рекао је да ће руска економија до краја године сигурно порасти за више од два одсто.
Раније је саопштено да је Министарство за економски развој проценило раст БДП у Русији у првој половини године на 1,4 одсто..
БОНУС ВИДЕО - ВОЈНЕ ВЕЖБЕ НА ТАЈВАНУ: Тајпеј симулира кинески напад на аеродром Таојуан
Препоручујемо
ПРВО ПУТ ОД ЈАНУАРА: Цена нафте типа Брент први премашила 88 долара за барел
10. 08. 2023. у 18:07
ЕРДОГАН О ПРЕХРАМБЕНОМ СПОРАЗУМУ: Кључно је да Запад испуни обећања дата Русији
08. 08. 2023. у 23:29
ОШТРА РЕАКЦИЈА ИТАЛИЈАНСКОГ ЛИСТА НА ИЗЈАВУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН О ВЕНЕЦУЕЛИ: "Њој припада награда за најнедостојнију изјаву"
ИТАЛИЈАНСКИ лист L’AntiDiplomatico, познат по критичком односу према политици ЕУ и НАТО, оштро је реаговао на изјаве председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен после америчких удара на Венецуелу.
04. 01. 2026. у 10:37
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.
04. 01. 2026. у 08:58
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (1)