НЕ ЗАЛЕЋИТЕ СЕ СА ПОЗАЈМИЦАМА: Грађани дугују банкама 12,6 милијарди евра

Е.Б.Талијан

22. 06. 2023. у 17:52

ДУГ грађана Србије према банкама на крају маја износио је 1.475 милијарди динара, што је 12,58 милијарди евра. Према последњем кредитном извештају Удружења банака Србије, за годину дана задужење становништва скочило је за 104,59 милијарди динара, односно 891,94 милиона евра.

НЕ ЗАЛЕЋИТЕ СЕ СА ПОЗАЈМИЦАМА: Грађани дугују банкама 12,6 милијарди евра

Фото Shutterstock

У овом периоду, пред одлазак на летовање посебно су актуелни готовински кредити. Стручњаци истичу да је приликом доношења одлуке о позајмици важно планирање, добар одабир понуде и поручују корисницима да се не залећу. Грађани се задужују кроз готовинске, потрошачке, стамбене, пољопривредне и остале кредите. У односу на претходни месец тај дуг је порастао за 2,5 одсто.

Становништво највише позајмица има у готовинским и стамбеним кредитима. Статистика УБС показује да у кеш кредитима грађани дугују 686,82 милијарди динара, односно 5,85 милијарди евра, а у стамбеним 655,75 милијарди динара, што је 5,59 милијарди евра. Позајмице у потрошачким кредитима износе око 150 милиона евра. Финансијски консултант Владимир Васић каже да подизање кредита прати потребе људи за новцем.

- Готовински кредити се увек узимају, али потражња за њима је израженије у одређеним периодима - наводи Васић за "Новости". - Сада је то сезонски, када се иде на море веће су потребе за новцем и потражња за њима је највећа током маја и јуна. Следећи талас се везује за почетак школске године, припрему зимнице, а то су септембар и октобар. И за Нову годину и зимски распуст је нешто већа потражња, али није у тој мери изражена.

Он указује да висина кеш кредита зависи од потреба, а да се наши грађани најчешће задужују за неколико стотина хиљада динара. Али тај износ, како додаје, иде и до милион динара, а ретко достиже два милиона, и тада се позајмица обично узима за реновинрање, адаптицију станова или њихово опремање. Камата на динарске кредите, због повећања референтне каматне стопе, порасла је на 11, 12 па и више процената, са максималним роком отплате до пет година. Према Васићевим речима, приликом доношења одлуке о узимању позајмице увек је важно планирати и саветује грађане да се не залећу.

- Код одласка на море, има могућности да се раније резервише аранжман и оствари попуст од 20 одсто, а тиме се анулира камата кредита - објашњава Васић. - Такође, увек је добро узети понуде од неколико банака на исти износ и период отплате, па упоредити. Да би се знали и други трошкови, важно је да се обрати пажња на ефективну каматну стопу, без обзира на то да ли је у питању кредит са фиксном или варијабилном каматом, јер то је цена коришћења те услуге.

КАРТИЦЕ

ИЗВЕШТАЈ Удружења банака Србије показује да се број кредитних картица грађана за годину дана смањио за пет одосто, а корисника за 4,2 процента. Финансијски консултант Владимир Васић објашњава да је то очекивано.

- И то је кредитни производ и када расте цена новца, онда се демотивишу клијенти да користе кредитне картице и смањује се њихов број - прецизира Васић. - Када буде падала цена новца, поново ће да порасте коришћење картица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)