НЕКОМЕ ЈЕ И ВАГОН ДРУГИ ДОМ: У потпуно неадекватном простору живи најмање 4.691 домаћинство

С. Булатовић

24. 05. 2023. у 10:15

ПОПИСИВАЧИ су пребројали и уписали равно 3.613.352 стана у Србији. Највише њих је нечији дом, у њима неко живи. Око пола милиона је, међутим, привремено ненастањено, а чак 123.584 испуњава критеријум да се сврста у - напуштене.

НЕКОМЕ  ЈЕ И ВАГОН  ДРУГИ ДОМ: У потпуно неадекватном простору  живи најмање 4.691 домаћинство

Илустрација / Фото З. Јовановић

Многи су стамебне квадрате претворили у пословни простор, око 288.000 у њима се одмара. Најмање 4.691 домаћинство у Србији живи у сасвим неадекватном простору. Њихова адреса су вагони, приколице, шатори...

Пописом су обухваћени само завршени станови. То значи да су завршени сви предвиђени грађевински, инсталациони и завршни. Незавршен стан је пописан само под условом да домаћинство које у њему станује нема други стан за стално становање. Просечан дом у Србији има 74,7 квадрата.

Аналитичаре упућене у тржиште некретнина изненађују подаци о напуштеним квадратима.

- Мени делује превелик број да је око 120.000 напуштених станова - каже Милић Ђоковић из Кластера некретнина. - Нарочито ако је критеријум да ти станови немају власника. То је довољно јединица за живот 300.000 људи. Питање је шта се дешава са тим становима. Како се они користе. Могуће је да су само привремено напуштени, власник живи у другом месту. Али ако у њему нико не живи, не значи да нема власника и наследника.

Попис се, међутим, није бавио власништвом и наследством. Напуштени станови су станови који дуже време нико не обилази и не користи ни за становање ни за одмор и рекреацију. Привремено ненастањени станови су у време пописа били празни јер су нови и још неусељени, или су испражњени ради пресељења, адаптације, поправке. Као и станови које користе привремено, током рада или школовања, а стално станују у другом месту.

Није занемарљив број станова који се користе у туристичке сврхе. Највише их је, око 206.000 у јужном делу Србије, а то су региони Шумадије, западне, источне и јужне Србије.

- Људи су препознали комерцијалну страну - додаје Ђоковић. - Има појединаца који су власници и 15 станова широм земље. То је врста пословања. Доста их је у Београду, али и на планинама. На Копаонику и Златибору.

У Србији је скоро 132.000 пословних просторија које се користе за становање. То су просторије које су изграђене за пословне сврхе и нису преправљене у стан, а у време пописа су коришћене за стално становање. Празни станови у оронулим кућама, затим станови који су исељени због рушења ради изградње нових објеката или потапања насеља ради формирања акумулационог језера, због клизишта и слично - нису пописани.

Колективно 929 јединица

ПОПИСИВАЧИ су дошли и до 929 станова за колективно становање. Колективни стан обухвата скуп просторија које су намењене за заједничко становање више људи, а у време пописа се користе за стално становање најмање једне особе за чији смештај се стара нека институција. Правно лице које је основано за потребе удомљавања и пружања услуга групи људи су установе социјалне заштите, верске установе, колективни центри за избеглице, објекти за смештај радника, самачки хотели.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић