БАЈДЕНОВА МЕТА - КИНА? САД би да саботирају економију Си Ђинпинга

Танјуг

21. 04. 2023. у 09:44

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден намерава да у наредним недељама потпише наредбу која ће ограничити улагања америчких компанија у кључне делове кинеске привреде.

БАЈДЕНОВА МЕТА - КИНА? САД би да саботирају економију Си Ђинпинга

Фото Танјуг/АП

Како наводи Блумберг, америчка администрација расправља о тој мери скоро две године и планира да је уведе пред самит Групе седам напредних економија (Г7) који треба да почне 19. маја у Јапану.

Према изворима агенције, САД су наводно обавестиле партнере из Г7 о ограничењима улагања и надају се да ће добити подршку на том састанку, иако се не очекује да ће друге земље истовремено објавити слична ограничења.

Наредба коју би Бајден требало да потпише покриће области полупроводника, вештачке интелигенције и квантног рачунарства, са фокусом на инвестиције у којима америчке фирме играју активну улогу у управљању, што укључује такозвани ризични капитал и приватни капитал, као и одређене облике трансфера технологије и заједничке подухвате и инвестиције.

Неке врсте улагања ће бити потпуно забрањене, док ће се у другим случајевима захтевати од компанија да обавесте владу пре него што се на улагање одлуче, преноси Блумберг.

Овај потез означава нову фазу у вишегодишњој економској кампањи против Кине током које су САД већ увеле царине на увоз из те земље под бившим председником Доналдом Трампом, а однедавно покушавају да ограниче извоз кључних америчких технологија у Кину.

Из САД су до сада наводили да намећу ограничења из разлога националне безбедности, што је данас истакла и министарка финансија Џенет Јелен, уместо у настојању да зауставе развој ривалске суперсиле, као што Пекинг тврди.

- Ове акције са циљем очувања националне безбедности нису осмишљене да бисмо стекли конкурентску економску предност или угушили кинеску економску и технолошку модернизацију - рекла је Јелен и додала да ће се САД бавити својим безбедносним проблемима у вези са Кином ''чак и када то значи правити компромисе у вези са нашим економским интересима''.

Амерички званичници су јасно ставили до знања да унилатерална мера неће испунити циљеве националне безбедности јер би улагања других земаља у Кину могла само да заузму место америчких које администрација спрема да блокира.

Званичници америчког Министарства финансија ове недеље су обавестили европске колеге о тој мери, а како преноси агенција, администрација је почела да дели информације и са пословним лидерима.

БОНУС ВИДЕО: Џо Бајден и Урсула фон дер Лајен на конференцији о метану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!

10. 03. 2026. у 18:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (2)

ПРАВА ЛЕПОТИЦА: Ово је Луисова најмлађа ћерка (ФОТО)