НАШЕ УЉЕ У ЦРНОЈ ГОРИ ЈЕФТИНИЈЕ 60 ДИНАРА: Појеидни српски производи и даље јефтинији у окружењу

С. Б.

20. 04. 2023. у 13:13

ГРАЂАНИ Србије се из околних земаља враћају изненађени ценама основних животних намирница. Ко је током празника путовао до Црне Горе са неверицом је меркао уље произведено у нашој земљи. Позната марка, 500 километара од места производње, кошта од 1,4 до 1,99 евра, а на акцији се нуди и за - 1,09 евра. Објашњење ове не тако ретке појаве за српске производе су различите стопе пореза на додату вредност, али и - трговачке марже.

НАШЕ УЉЕ У ЦРНОЈ ГОРИ ЈЕФТИНИЈЕ 60 ДИНАРА: Појеидни српски производи и даље јефтинији у окружењу

Фото: Профимедиа/Илустрација

Није уље једино што грађани Србије купују по нижим ценама у окружењу. Било је слично са чоколадом, млеком, прашак за веш... У Националној организацији потрошача Србије верују да није само државна фискална политика одговорна за ове нелогичности.

- Разлог је пре свега трговачка маржа - каже Марко Драгић из НОПС. - У Црној Гори је нешто нижа стопа пореза на додату вредност. Она нижа је седам одсто, а у Србији је десет одсто. Али то није довољна разлика. Други део је маржа. Евидентно је да је она у питању. Трговци желе да брзо и лако зараде и то им је сигуран начин. Поред тих постоје и скривене марже. То је оно што произвођачи плаћају да уђу у трговину, па где ће им бити истакнут производ, па на колико производа ће дати део гратис, па колико је нижа цена ако се узме цела палета... А трговац све то продаје по пуној цени.

Удружења потрошача верују да би ограничење марже био начин и заштите потрошача од неконтролиснаих поскупљења и узнемирујуће инфлације. Поједине државе су примениле овај рецепт. У договору са трговинским ланцима одређени производ из сваке групе има ограничену, ниску маржу. Продавац сам бира који ће производ продавати по овим условима.

- Верујемо да је решење ограничити трговинске марже - додаје Драгић. - Трговци би тада морали да се одрекну дела свог прихода у корист купаца. Не верујемо, међутим, да је то у Србији сада могуће и оствариво. То видимо по расту цена домаћих производа, робних марки. Они никад нису били скупљи, а требало би да су јефтинији од конкуренције. Производе се у Србији и робне марке подразумевају најниже трошкове.

Економисти су, с друге стране, скептични према овом рецепту. Сматрају да се администрацијом не излази на крај са инфлацијом. Ограничене марже би умириле потрошаче, али, поручују, не би решиле проблем.

- Моје мишљење је да таква мера не би имала ефекта на инфлацију - каже економиста Драгован Милићевић. - Корени инфлације су далеко дубљи. То не би решило много. То је административна прича, да се умири народ. Корени инфлације су увозног и трошковног карактера. Не може трговачка маржа да то реши. Носиоци инфлације су такви да не може на њих тако да се утиче. Она мора да се решава системски. Мора да се смањи потрошња. Дефинитивно се срећемо са вишком тражње. Како поскупљује роба, тражња пада. Имамо проблема са светском инфлацијом због покиданих ланаца снадбевања током епидемије короне.

ПРИМЕРИ ИЗ ИНОСТРАНСТВА

ФРАНЦУСКА се међу првима договорила са трговцима о "антиинфлационој корпи". Идеја је да у њој буде 50 производа, односно свих животних намирница. Сада тровине нуде своје варијанте корпе. По приступачним ценама се нуде брашно, тестенина, мајонез, уље, кафа, мед, туњевина, јогурт, млеко, хлеб.

У Црној Гори сами ланци бирају који ће производ из сваке групе понудити уз маржу до пет одсто. Могу и да мењају изабране производе. У Србији је Влада на почетку кризе ограничила произвођачке и продајне цене основних животних производа. Последњих недења те мере су махом укинуте и тржиште би требало само да регулише цене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду