НАЈВЕЋИ КРАХ АМЕРИЧКЕ БАНКЕ СВБ ОД КРИЗЕ 2008. ПРОБУДИО СТРАХ ШИРОМ СВЕТА: Како ће утицати на Србију

Е.Б.Т. - Д.Д.С.

15. 03. 2023. у 14:15

БАНКЕ у Србији немају пословне односе са банком Силицијумске долине (Silicon Valley Bank - СВБ) нити изложеност према њој, тако да не постоји могућност испољавања како директних, тако ни индиректних ефеката затварања СВБ на банкарски сектор Србије. Ово истичу у Народној банци Србије, након што је колапс СВБ, који се догодио у петак, узнемирио читав свет.

НАЈВЕЋИ КРАХ АМЕРИЧКЕ БАНКЕ СВБ ОД КРИЗЕ 2008. ПРОБУДИО СТРАХ ШИРОМ СВЕТА: Како ће утицати на Србију

Танјуг

Највећи крах америчке банке од глобалне финансијске и економске кризе 2008. године пробудио је страховања да би и сада могло да дође до таласа банкротства финансијских институција и да се слична рецесија понови. Српски стручњаци сматрају да је у овом тренутку то екстреман сценарио, али да је извесније да ће америчка централна банка ФЕД посегнути за познатим инструментом доштампавања новца, што ће довести до раста инфлације у земљама које је још увек нису довољно смањиле, попут Србије.

- Банкарски сектор Србије је стабилан, високо ликвидан и солвентан, и грађани могу бити уверени у стабилност и сигурност пословања банака, као и сигурност свих штедних депозита - истичу у НБС. - Кључни ризик у овом тренутку је ризик преливања кризе и неповерења на друге банке на тржишту САД, пре свега оне од системске важности, као и на целокупно америчко финансијско тржиште, што се посредно може одразити и на остатак света.

Банка Силицијумске долине је финансирала стартап компаније. До њеног колапса је дошло након огромног повлачења депозита тих фирми због страха од рецесије и виших каматних стопа, што им је отежавало прикупљање додатног новца. Регулаторно тело у Америци током викенда је затворило Сигничер банку са седиштем у Њујорку, која је имала много клијената укључених у криптовалуте, пошто су страховали за њену ликвидност. Прва је калифорнијска банка Силвергејт, такође фокусирана на криптовалуте, прошле среде објавила ликвидацију.

ВИСОКА ЛИКВИДНОСТ ДОМАЋИХ БАНАКА

У НБС наводе да су сви релевантни показатељи пословања банака вишеструко изнад регулаторних захтева НБС:

- Показатељ адекватности капитала банкарског сектора је на крају децембра 2022. износио више од 20 одсто, а вредност свих релевантних показатеља ликвидности банака потврђује и високу ликвидност домаћег банкарског сектора. Такође, показатељ учешћа бруто проблематичних кредита у укупним бруто кредитима банкарског сектора је на крају децембра 2022. износио 3,01 одсто, што је најнижа вредност од када се прати овај показатељ и потврда је очуване и ојачане стабилности и квалитета активе банкарског сектора. Пословање свих банака у Србији је под надзором НБС.

Помоћник директора Сектора за стратешку анализу ПКС Бојан Станић указује да би до продубљивања кризе могло да дође ако још нека банка банкротира.

- То би изазвало панику и сви би кренули да повлаче средства - наводи за "Новости" Станић. - Чим почне одлив капитала из банака, долази у проблем њихова ликвидност и може да дође до таласа банкротства. Финансијска криза у највећој привреди света, центру међународног система даље би се ширила на Европу и Азију, и прешла би у економску кризу. Тако би се поновила 2008. година, али то је екстреман сценарио.

Он указује да се сада очекује да ФЕД неће повећавати каматне стопе из страха да ће монетарно пооштравање изазвати још неуспеха.

- Уколико се то деси, а доштампава се новац да би се подржао банковни финансијски сектор, то ће довести до раста инфлације у земљама које је још увек нису довољно смањиле, као што је Србија - објашњава Станић.

СЛЕДИ КОЛАПС КРЕДИ СВИС?

АКЦИЈЕ Креди Свис банке пале су за пет одсто на најнижи ниво јуче ујутру након што је банка потврдила материјалне слабости и губитак од осам милијарди долара у 2022. години. Ово се догодило само неколико сати након што је финансијски стручањак са Волстрита Роберт Кијосаки упозорио да ће то бити следећа банка која ће пропасти након СВБ. Кијосаки је предвидео банкрот америчке банке Лиман брадерс 2008. године. Њен слом изазвао је серију кредитних шокова, губитке на берзама и оставио девет милиона Американаца без посла. Крах је ескалирао у глобалну финансијску кризу и рецесију, после које је за опоравак била потребна читава деценија. Кијосаки је објаснио да се тржиште обвезница, које је много веће од тржишта акција, руши и да је зато следећа на реду Креди Свис, осма највећа инвестициона банка на свету.

- Амерички долар тренутно губи своју хомогеност у свету - рекао је Кијосаки држећи новчаницу у доларима. - Тако да ће га штампати све више и више, покушавајући да спрече ову ствар да потоне.

Како преносе западни медији, акције банака у Азији и Европи су пале, упркос уверавањима председника Џозефа Бајдена да је финансијски систем САД сигуран након колапса две велике америчке банке. Би-Би-Си преноси да је пад уследио након што су власти САД објавиле низ мера да би уверили појединце и компаније у сигурност америчког банкарског система и објавиле да ће гарантовати повлачење укупних депозита СВБ после њеног колапса, као и у Сигничер банци.

СТРАХ СПУСТИО ЦЕНУ НАФТЕ

ЦЕНА нафте пала је испод 80 долара по барелу први пут од почетка фебруара, након што је крах банке Силицијумске долине изазвао додатне турбуленције на енергетским тржиштима. Вредност црног злата изгубила је скоро три одсто одмах након затварања у понедељак. Тржишни аналитичар у компанији "Оанда" Едвард Моја рекао је да трговци енергијом нису очекивали да ће колапс 16. највећег зајмодавца у Америци изазвати велики талас избегавања ризика који би нафту "брент" гурнуо испод 80 долара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)