ХЕКТАР ЗЕМЉЕ КАО СТАН: Подаци показују да не престаје интересовање за куповину војвођанских ораница

Ј. СУБИН

08. 02. 2023. у 11:00

И ДОК поједини земљорадници од продаје хектара земље могу да купе мали стан, ван српске престонице, други једва да добију за то 300 евра. Последњи подаци Републичког геодетског завода показују да је на југу Бачке хектар пољопривредне земље продат за 31.900 евра, док је на истоку земље он драстично јефтинији. Почетком прошле године, за хектар њиве дато је више од 40.000 европских новчаница.

ХЕКТАР ЗЕМЉЕ КАО СТАН: Подаци показују да не престаје интересовање за куповину војвођанских ораница

Фото: Д. Дозет

Званични подаци показују да је најскупљи квадрат пољопривредног земљишта продат на општини Стара Пазова, у Старим Бановцима. По цени од 18 евра за метар квадратни, за парцелу површине 2,6 хектара.

Када је реч о пољопривредном земљишту, у четвртом кварталу 2022, прометовано је у Новом Бечеју и то по цени од 605.000 евра за 50,2 хектара.

- Постоји неколико врста купаца њива у Србији - сматра Горан Ђаковић, агроаналитичар. - С једне стране то су велики пољопривредни произвођачи и компаније, који на територији Војводине купују све што се може купити. Зато имамо све мање површина које су на продају. У последње време долазе нови улагачи, из других бранши, адвокати, лекари, који сматрају да улагање у пољопривредно земљиште има будућност. Што је истина. Део грађана има уштеђевину, коју не зна где би уложио, па им куповина земље делује као добра инвестиција.

Према речима Ђаковића, људи који имају паре, сматрају да би улагање у пољопривредно земљиште могло да им осигура очување новчаног капитала, јер инфлација очигледно значајно утиче на вредност новца. Они који имају веће поседе купују да би још више укрупнили имања.

- Не треба заборавити ни велики утицај пандемије, која је људе вратила природи и потреби за неким слободним и успореним начином живота - сматра Ђаковић. - Отуда и већи број куповина кућа и земљишта у околини великих градова.

АРЕНДА

ПОЈЕДИНИ земљорадници сматрају да се уложен новац у аграр исплати тек за неких 30 година. Део власника плодних црница даје њиве у најам. Аренда је у односу на прошлу годину скочила за неких двадесетак одсто. Негде и више, ако је земља прве класе и на бољој позицији.

Подаци РГЗ показују да је минимална цена у Јужнобачком округу била 2.500 евра за хектар. У Северном и Средњобанатском ораница је најјефтинија, па је тамо минимална цена 1.200, а највиша 17.500.

Земљорадници и стручњаци истичу да се оранице продају по много већим ценама од званичних. Оне зависе од класе земље, величине парцеле, да ли је наводњавана, има ли близу воде, струје, пут... 

У Јужнобачком округу просечна вредност није ишла изнад 14.400 евра за хектар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри