МАЛДИВИ ОЈАДИЛИ ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ: Стигао им додатни намет због летовања у оф-шор зонама

С. Б. - Ј. Су.

06. 02. 2023. у 12:00

МАЛОБРОЈНИ грађани Србије тек што су окусили могућност да за релативно прихватљиве износе виде најегзотичније светске дестинације, биће принуђени да је се одрекну јер се тим аранжманима "смеши" нова тарифа. И то зато што су тај дивни бели бесак и прозирно море - у офшор зонама.

МАЛДИВИ ОЈАДИЛИ ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ: Стигао им додатни намет због летовања у оф-шор зонама

Фото: Free Images Pixabay

Порезници су туристичким агенцијама, након контроле, разрезале додатних 25 одсто пореза, па ће домаћи туристи пут Малдива и Сејшела или за више новца или - преко посредника.

Током ковид-пандемије готово све уобичајене дестинације за одмор су се "закључале". Поједине агенције су открили Малдиве и то по цени нижој него што је то било раније. Порезници који су их контролисали претходних месеци, међутим, наложили су им да на те приходе плате порез по одбитку.

- Скочила је потражња за Малдивима, јер је једино тамо могло да се путује - објашњава за "Новости" Филип Милосављевић, власник једне београдске туристичке агенције. - Они то третирају као пословање са пореским рајевима. Ми само букирамо смештај за те људе. То није нешто што не може да се провери. Плаћају се хотелски смештај и боравак. Ми не шаљемо новац за нешто што не може да се утврди. Види се да су ти људи изашли из земље, боравили у хотелу. Нисмо закупили нити препродали те апартмане, то су плаћени полупансиони. Порезници се позивају на тумачење закона из 2013. године и један случај који нема никакве везе са овом ситуацијом.

Туристички аранжмани, међутим, за порезнике спадају у закуп и подзакуп непокретности. У Пореској управи одговарају да се опорезују приходи стране фирме из офшора, прецизније из јурисдикције са преференцијалним пореским системом, који стижу од наше фирме. Позивају се на члан 40 Закона о порезу на добит правних лица.

- Прописано је да се уколико међународним уговором о избегавању двоструког опорезивања није друкчије уређено, порез на добит по одбитку по стопи од 20 одсто обрачунава и плаћа на приходе које оствари нерезидентно правно лице од резидентног правног лица - одговарају порезници. - На приходе које оствари нерезидентно правно лице из јурисдикције са преференцијалним пореским системом по основу ауторских накнада, камата, накнада по основу закупа и подзакупа непокретности и покретних ствари на територији Републике, као и накнада по основу услуга, без обзира на место њиховог пружања или коришћења, односно место где ће бити пружене или коришћене, обрачунава се и плаћа порез по одбитку по стопи од 25 одсто. Надлежни порески орган у поступку пореске контроле, у складу са одредбама закона који уређује порески поступак и пореску администрацију, у сваком конкретном случају, утврђује чињенице које су од значаја за опорезивање.

ПРЕКО ПОСРЕДНИКА БЕЗ ОБАВЕЗА

МИНИСТАРСТВУ финансија се овим поводом обратила и ЈУТА са молбом да се нађе решење.

- Дефиниција у Закону ставља у подређену позицију све туристичке агенције организаторе путовање које нуде и продају услуге у државама са листе преференцијалним пореским системом, уз јасне нелогичности - стоји у писму. - Уколико туристичке агенције услугу реализују преко посредника, не постоји обавеза плаћања ове врсте пореза. Али, уколико исту услуга агенција уговори са партнером на дестинацији у директном контакту, има обавезу да плати назначени порез. У случају ове врсте путовања је веома лако доказиво да је услуга заиста и пружена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

Бледило, главобоља и мањак снаге: Ево шта може да стоји иза ових проблема