ЧВАРЦИ У РАДЊИ ВРЕДНИЈИ ОД БИФТЕКА: Колико сада кошта традиционалан српски производ

Е.Б.Т.

03. 02. 2023. у 16:06

НЕКАДА сиротињска храна сада је скупља од јунећег бифтека. Килограм чварака у појединим трговнским ланцима догурао је до 4.033 динара. Грађани су ових дана били шокирани када су на друштвеним мрежама видели објаву да у једном маркету бифтек кошта 4.488 динара за килограм, док се иначе може наћи за 2.800, а од цене чварака могу само да занеме.

ЧВАРЦИ У РАДЊИ ВРЕДНИЈИ ОД БИФТЕКА: Колико сада кошта традиционалан српски производ

Фото: Инстаграм принтскрин

У једном трговинском ланцу паковање "дуван" чварака, од 150 грама, достигло је 605 динара, што значи да би за килограм требало издвојити 4.033. У другим мегамаркетима кутија истог бренда се може наћи од 460 до 580, а пре два месеца је коштао од 320 до 510 динара.

Рачунајући по килограму, сва паковања чварака без обзира на произвођача и врсту, да ли су у питању обични или дуван, крећу се од 2.510 до 4.033 динара, док је почетком децембра за њих требало издвојити од 2.300 до 3.400 динара. То значи да су за 60 дана поскупели од 210 до 633 динара. Килограм ове намирнице са ознаком робне марке може се наћи и за 1.700 динара. Иста количина обичних чварака у ринфузу у трговинским ланцима кошта 2.190, а дуван 3.030 динара. На зеленим пијацама су јефтинији, кило обичних се продаје за око 1.800, а дуван за око 2.200 динара.

Осим чварака, скочила је и цена свињске масти и сланине. Килограм паковања масти у маркетима углавном се креће од 540 до 600 динара, а овај производ је у једном трговинском ланцу јефтинији, кошта 400 динара. Потрошачи за кило сланине, у завиности од врсте и произвођача, плаћају од 1.000 до 2.511 динара. Такозвана слајс паковања, односно насечене шните ове намирнице су "папрена". Тако се 100 грама сланине и панчете креће од 280 до 375 динара.

Како стручњаци објашњавају за "Новости" на скок цена чварака утицала је велика потражња и чињеница да нема довољно свиња. Агроекономиста, Жарко Галетин, каже да је ова намирница поскупела више него све остале категорије меса.

- Потражња је велика, али треба имати у виду да је то сезонска роба, интересантна је до марта - објашњава Галетин. - Некада је то било месо ван сваке класе које не може ни за шта друго да се употреби, а сада се чварци праве од квалитетнијег меса, а "дуван" су постали својеврсни бренд.

Он наводи да је на раст цене ове намирнице, осим велике потражње, утицао и много скупљи тов. Агроекономиста Милан Простран наводи да нутриционисти поново указују да је здравије конзумиати чварке и маст, што утиче на раст потражње, а тиме и скок цена ових производа. С друге стране, како наводи производња свиња је са пет милиона колико је износила деведесетих година, пала на два милиона.

- Једноставно, мање свиња мање чварака, а већа потражња - објашњава Простран. - Такође, од расе свиња које се данас гаје у Србији мали је проценат маснијег дела, сланине. И од тако малог процента који се добије, врло мали део иде у чварке, а углавном се користи за панчету. Има квалитетнијих чварака, који имају више меса, као што су "спржа" и "дуван" и они су скупљи.

Он сматра да се највећи део чварака, масти и сланине код нас производе домаћинства и да се на тржиште пласирају углавном преко пијаца и разних манифестација, вашара. Најмањи део који иде у трговинске ланце, како додаје, долази из великих кланица.

И КОБАСИЦЕ ОДОШЕ У НЕБЕСА

ЧИТАОЦИ "Новости" пожалили су се нашој редакцији да су и чајне кобасице значајно поксупеле. У зависности од произвођача и да ли је у питању акцијска или редовна цена, килограм овог производа у ринфузу кошта од 920 до 1.800 динара. Од сличних врста кобасица, најскупља је излетничка чија се цена креће од 1.800 до 2.600 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!